Yola Kudela

Dobrze nam tak

To video to efekt izolacji spowodowanej pandemią. U podłoża leży frustracja wynikająca z niemożliwości wyjścia na zewnątrz, moim zdaniem jest bezpośrednią konsekwencją naszych zachowań jako ludzi.Mam na myśli frustrację spowodowaną konsumeryzmem, który popycha nas w kierunku katastrofy.Pozostając w zamknięciu, starałam się odnaleźć w sobie spokój, a twórczość przynosiła mi ulgę. Będąc ograniczona do przestrzeni mojego domu i świata internetu, zrealizowałam krótki film korzystając z napotkanych w sieci klipów. Próbowałam dostosować się do okoliczności i wykorzystać materiał filmowy w sposób kreatywny. Stawał się on „mój” w procesie postprodukcji. Pomogło mi to osiągnąć zupełnie nieoczekiwane rezultaty graficzne, które znacznie wykraczały poza wyjściowy materiał. Chciałam stworzyć wariację wizualną / graficzną na temat ludzkiej nieodpowiedzialności i egoizmu, unikając jednocześnie dosłowności.


Yola Kudela reżyseruje filmy, również animowane, specjalistka od efektów specjalnych. Urodzona w Polsce, mieszka w Paryżu i Londynie. Jest absolwentką Łódzkiej Szkoły Filmowej (dyplom z animacji i efektów specjalnych). Studia podyplomowe w CFT Gobelins w Paryżu.

Ulice to dla Kudeli galeria, a społeczność miejscowa to jej publiczność. Opiera swoje prace na klasycznym malarstwie, wprowadzając doń postaci współczesne. Pracuje w przestrzeni publicznej i tworzy sztukę społecznie zaangażowaną. Sądzi, że artyści nie powinni produkować dekoracyjnych, bezsensownych obrazów, służących jedynie jako chwyty reklamowe. Działa na ulicy i jej sztuka odzwierciedla to, co dzieje się w naszym świecie na ulicy. Stara się to robić z humorem, nawet jeżeli mówi o kwestiach poważnych: o rasizmie, starzeniu się i homofobii. Tworzy kolaże znacznych rozmiarów. Fotografuje ludzi, drukuje fotografie na papierze i nakleja na ścianach. Na naklejki wybiera rozwalające się, opuszczone budynki, które posiadają dusze. Stają się one organicznym elementem scenerii miejskiej. Przyposabia nikomu niepotrzebne przestrzenie i zamienia je w „galerie sztuki”. Realizuje prace na całym świecie, m.inn.w Melbourne, Buenos Aires, San Francisco, Paryżu, Warszawie, Brighton, Liege, Doel i Londynie. W ostatnim okresie dużo czasu poświęca filmowi z akcentem na realizacje muzyczne.