Edycja 2017

Konteksty – festiwal przekraczający granice sztuki

Ponad 40 artystów z całego świata. Wśród nich czołowa przedstawicielka sztuki feministycznej Valie Export z Austrii, prekursor sztuki performance w Polsce, Zbigniew Warpechowski i Bruce Barber – interdyscyplinarny artysta kanadyjski, którego prace można było zobaczyć m.in. na biennale w Paryżu czy Sydney. Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeń publiczną, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje i wystawy. 7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty, odbył się w dniach 21 – 25 lipca w Sokołowsku. Organizatorem festiwalu jest Fundacja In Situ. 

Performance, instalacje, interwencje

7. edycja Kontekstów dedykowana jest legendarnemu galerzyście i historykowi sztuki,  Andrzejowi Mroczkowi, a jej tematem przewodnim, z którym zmierzą się zaproszeni do Sokołowska światowej sławy artyści, performerzy, filmowcy i muzycy jest enigmatyczne „Tak to jest”. Swoją interpretację tematu przewodniego 7. Kontekstów zaprezentowali m.in. pionierka sztuki konceptualnej Ewa Partum, która instalacją z czarnych parasolek oddała hołd polskim kobietom, przedstawicielka body artu z Norwegii Franzisca Siegrist, która podjęła próbę pokonania granic własnego ciała oraz kanadyjski duet Bean – Lounder z interaktywnym działaniem odnoszącym się do Sokołowska jako uzdrawiającego miejsca konfrontacji.

Konteksty 2017

Zobaczyliśmy również instalację Joanny Rajkowskiej znanej z takich projektów jak „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” i „Dotleniacz” oraz realizację dźwiękową Ralfa Petersa z grupy KörperSchafftKlang, który korzystając z narzędzia jakim jest głos zmierzył się z konstatacjami uczestników festiwalu dotyczącymi kondycji współczesnego świata. Nie zabrakło również działań z udziałem lokalnej społeczności, w tym m.in. „Muzeum Społecznego” wieloletniego członka Akademii Ruchu, Krzysztofa Żwirblisa.

zdjecie_2

Chcemy sprowokować artystów do podjęcia kwestii dotyczących ich postaw wobec problemów o charakterze społecznym, politycznym, estetycznym czy filozoficznym. To, co widz zobaczy podczas festiwalu stanowić będzie reakcją artystyczną na stan bieżących wydarzeń –  niełatwej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie świat – wyjaśnia koncepcję tegorocznych Kontekstów kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady. 

Wystawa, filmy, dyskusje

Na program 7. Kontekstów, poza działaniami performatywnymi, składają się projekcje filmowe, interwencje w przestrzeń publiczną oraz wystawy, którym towarzyszyły dyskusje, prezentacje miejsc sztuki i warsztaty. Jednym z najważniejszych wydarzeń minionej edycji festiwalu była wystawa dokumentująca działalność kultowej galerii Labirynt prowadzonej w Lublinie przez Andrzeja Mroczka, który w niesprzyjających latach 70-tych stworzył w Polsce miejsce  otwarte na działania nieszablonowe, awangardowe i eksperymentalne, prowadzące działalność niezależną wobec oficjalnych tendencji i wewnętrznych układów galeryjnych.  Uzupełnieniem wystawy będzie panel dyskusyjny „Ulotność zawiera się w nieobecności – Andrzej Mroczek In Memoriam”.

zdjecie_3

W programie festiwalu znalazł się również przegląd filmów Valie Export – artystki intermedialnej, czołowej przedstawicielki sztuki feministycznej, performerki, akcjonistki. Artystka, której prace pokazywane były m.in. w Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu czy MOMA w Nowym Jorku,  przyjechała do Sokołowska, aby zaprezentować filmy dokumentujące jej twórczość. Poza wideo Valie Export na Kontekstach będzie można zobaczyć filmy z londyńskiego LUXa  – największego na świecie żywego archiwum filmów artystycznych. Projekcjom towarzyszyło spotkanie z jego dyrektorem Benjaminem Cookiem.

Dialog uznanych artystów z twórcami młodego pokolenia

W Kontekstach, poza artystami o międzynarodowej renomie, udział wzieli twórcy młodego pokolenia. Wśród początkujących artystów, których będzie można spotkać na Kontekstach, na uwagę zasługują Zofia Kuligowska, Igor Stahniv, Witalii Shulpiak czy Jagoda Kozon. W tym roku po raz pierwszy uruchomiona została Platforma Otwarta, której celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania ich realizacji.

zdjecie_4

 – Festiwal Konteksty oferuje unikalne warunki ku spotkaniu artystów doświadczonych, autorytetów ze świata sztuki z młodymi twórcami zarówno na platformie artystycznej jak i osobistej – mówi kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady.

Znika również bariera pomiędzy artystami a uczestnikami festiwalu, kiedy wieczorami wszyscy spotykają się na trwających do białego rana potańcówkach.

Sokołowsko, czyli gdzie?

Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, oddalona 15 km od Wałbrzycha. Odkryta na nowo przez Fundację In Situ, tworzącą tam Laboratorium Kultury. Mekka dla artystów z całego świata, miejsce festiwali, wystaw, projekcji, pokazów i spotkań poświęconych sztuce współczesnej, filmowi i muzyce eksperymentalnej.

zdjecie_5

Artyści biorący udział w Kontekstach:

Performance: Alastair MacLennan, Valie Export, Zbigniew Warpechowski, Ewa Partum, Bruce Barber, Zdzisław Kwiatkowski, Janusz Bałdyga, Przemysław Kwiek , Marlene Haring, katharinajej, Franzisca Siegrist, Jasmin Schaitl, Zofia Kuligowska, Witalii Shulpiak, Marta Kotwica, Jagoda Kozon, Igor Stahniv // Realizacje dźwiękowe: Ralf Peters, Rob Mazurek // Miejsca w miejscu: Liverpool Hope University, Galeria Labirynt, LUX (Benjamin Cook), Bread Metters (Ines Amado) // Sztuka w wymiarze społecznym: Robert Bean, Barbara Lounder, Krzysztof Żwirblis, Joanna Rajkowska // Instalacje: Katy Connor, Andreas Savva, Galeria Entropia, Agnieszka Zalotyńska // Projekcje filmowe: Józef Robakowski, Fundacja Arton // Andrzej Mroczek In Memoriam: Janusz Zagrodzki, Wojciech Stefanik, Tadeusz Mroczek, Dobrosław Bagiński, Aniela Mroczek, Maria Mroczek, Waldemar Tatarczuk // Platforma Otwarta: Irmina Rusicka, Kasper Lecnim, Izabella Ołdak i in.

zdjecie_6

Tak to jest – That’s the way (Alastair MacLennan)

KONTEKSTY – 21-25 lipiec 2017

Artyści uczestniczący w 7ej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej KONTEKSTY zostali poproszeni o przedstawienie swoich realizacji, których wydźwiękiem jest konstatacja „Tak to jest”.

Formula ta otwarta jest na podejmowanie kwestii dotyczących postaw artystycznych wobec problemów o charakterze społecznym, politycznym, estetycznym, filozoficznym, psychologicznym, ekonomicznym. Będzie to reakcja artystyczna na stan bieżących wydarzeń, niełatwej sytuacji, w jakiej znajduje się współczesny świat, nawarstwiających się problemów, których rozwiązania wszyscy szukamy. To właśnie sztuka zaangażowana, stanowi sublimację realnych problemów i przenosi je na płaszczyznę skrystalizowanego widzenia, pozwalając na uświadomienie sobie istoty tych problemów może okazać się pomocna w znalezieniu rozwiązań. Ustanawiamy forum, które poprzez działania artystyczne prowadzić będzie do dyskusji i osiągnięcia konstruktywnego konsensusu.

Tak to jest, ale co dalej?

Peformance, instalacje, realizacje dźwiękowe, miejsca w miejscu, projekcje filmowe, wystawy, dyskusje, warsztaty, działania nakierowane na społeczność lokalną.

Andrzej Mroczek In Memoriam

„Ulotność zawiera się w nieobecności”

VII edycja Kontekstów jest uhonorowaniem osoby Andrzeja Mroczka, wybitnego galerzysty i historyka sztuki, wspaniałego i szlachetnego człowieka, którego stosunek do sztuki i artystów nacechowany był głębokim zrozumieniem, szacunkiem i oddanie,. Andrzej Mroczek prowadził od lat 70. kultową galerię sztuki Labirynt, miejsca szczególnego, otwartego na działania nieszablonowe, awangardowe, eksperymentalne. Galeria Labirynt była galerią państwową jednak prowadziła dzialaność niezależną wobec oficjalnych tendencji i wewnętrznych układów galeryjnych. Sztuka wysokiego formatu była dla Andrzeja Mroczka wartością absolutną i jej hołdował, prezentując prace artystów, którym inne polskie galerie nie zawsze otwierały swoje podwoje.

 

Wystawy »

Instalacje »

Program »

 

Partnerzy

 

Zrzut ekranu 2017-10-05 o 13.16.27

003

001

 

Artyści