Zygmunt Rytka

Zygmunt Rytka - Konteksty Festiwal Sztuki Efemerycznej 2015 / Sokołowsko / fot. Jerzy Grzegorski / Marcin Polak
Zygmunt Rytka – Konteksty Festiwal Sztuki Efemerycznej 2015 / Sokołowsko / fot. Jerzy Grzegorski / Marcin Polak

Zygmunt Rytka

(ur. w 1947 w Warszawie) – jest artystą samoukiem, fotografem, artystą video, tworzy także, instalacje. Jest współzałożycielem Fundacji In Situ. Od lat 70. związany jest z neo-awangardą nie tylko jako artysta, ale także osoba dokumentująca wydarzenia artystyczne. Pierwsza wystawa Rytki odbyła się w Remoncie w 1974. Od 1975 do 1977 współpracował z Galerią Współczesną. W latach 1974-2000 artysta tworzył Prywatną kolekcję, dokumentującą życie i twórczość artystów-przyjaciół. Przez wiele lat “współpracował z rzeką Białką” – Zakładając, że kamienie trwają wiecznie, symbolizują wieczność przyrody, wprawiał je w ruch, stawiając pod znakiem zapytania ich statyczną naturę. Od wielu lat jest ciężko chory, co znacznie ogranicza możliwości realizacji zamierzeń artysty.


Wystawa: Some Meetings
to cykl zrealizowany przez Zygmunta Rytkę w latach osiemdziesiątych. Są to fotografie analogowe przyklejone na płytach metalowych.

Każda z fotografii jest montażem. Występują na nich postacie z kręgu sztuki współczesnej, sfotografowane przez Zygmunta Rytkę i zestawione ze sobą. Nie są to spotkania, które miały miejsce w rzeczywistości tych fotografii, choć potencjalnie mogły nastąpić.

Wystawa: Kolekcja prywatna to duży cykl fotografii, który powstawał na przestrzeni wielu lat, po raz pierwszy prezentowany w roku 1987. Są to fotografie analogowe, które po wywołaniu poddane zostały graficznej interwencji artysty. Jest to niezwykła rejestracja prywatnego życia środowiska artystycznego oddający atmosferę tamtych czasów. Jest to cenny zapis, który coraz bardziej nabiera znaczenia historycznego w miarę jak bohaterowie fotografii odchodzą a wraz z nimi tamten świat.

„Zrealizowano w  ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” Zuzanny Fogtt

download


22 LIPCA – SOBOTA
14:00 Wystawa: Zygmunt Rytka – Some meetings

Sanatorium Brehmera – wieża