Zbigniew Rybczyński

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński

 

Autor animowanych filmów eksperymentalnych, w których jest zarazem reżyserem, operatorem, scenarzystą, najczęściej także scenografem. Urodził się w 1949 w Łodzi.

Ukończył liceum plastyczne w Warszawie. Po szkole średniej przez rok pracował w Studiu Miniatur Filmowych jako animator. W 1969 roku rozpoczął studia na wydziale operatorskim łódzkiej PWSFTviT. Był uczestnikiem awangardowej grupy Warsztat Formy Filmowej. Podczas studiów i tuż po ich ukończeniu zrealizował, zgodnie z obranym kierunkiem, jako operator kilka etiud i filmów krótko- i średniometrażowych. Jest autorem zdjęć m.in. do trzech filmów Andrzeja Barańskiego, filmu dokumentalnego Wojciecha Wiszniewskiego „Wanda Gościmińska-włókniarka” oraz pełnometrażowego filmu fabularnego Grzegorza Królikiewicza „Tańczący jastrząb”.

Po uzyskaniu dyplomu w 1973 realizował, oparte przede wszystkim na animacji, filmy autorskie w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. Dwa lata spędził w Wiedniu, na kontrakcie Filmu Polskiego, zajmując się przede wszystkim pracą dydaktyczną. W 1983 roku otrzymał Oscara za wyprodukowany w studiu Se-Ma-For film „Tango”. Po tym wyróżnieniu zdecydował się pozostać w USA i tam powstawały jego następne filmy.