Yola Kudela

Yola Kudela

Yola Kudela

Reżyseruje filmy, również animowane, specjalistka od efektów specjalnych. Urodzona w Polsce, mieszka w Paryżu, Londynie i Warszawie. Jest absolwentką Łódzkiej Szkoły Filmowej (dyplom z animacji i efektów specjalnych). Studia podyplomowe na CFT Gobelins w Paryżu.

Ulice to jej galeria, a społeczność miejscowa to jej publiczność. Opiera swoje prace na klasycznym malarstwie, wprowadzając doń postaci współczesne. Pracuje w przestrzeni publicznej i tworzy sztukę społecznie zaangażowaną. Sądzi, że artyści nie powinni produkować dekoracyjnych, bezsensownych obrazów, służących jedynie jako chwyty reklamowe. Działa na ulicy i jej sztuka odzwierciedla to, co dzieje się w naszym świecie na ulicy. Stara się to robić z humorem, nawet jeżeli mówi o kwestiach poważnych: o rasizmie, starzeniu się i homofobii. Tworzy kolaże znacznych rozmiarów. Fotografuje ludzi, drukuje fotografie na papierze i nakleja na ścianach. Na naklejki wybiera rozwalające się, opuszczone budynki, które posiadają dusze. Stają się one organicznym elementem scenerii miejskiej. Przyposabia nikomu niepotrzebne przestrzenie i zamienia je w „galerie sztuki”. Realizuje prace na całym świecie, m.inn.w Melbourne, Buenos Aires, San Francisco, Paryżu, Warszawie, Brighton, Liege, Doel i Londynie.


Instalacja: Ślepy prowadzący ślepego

Ślepy prowadzący ślepego to nowa praca Yoli Kudeli. Opowiada ona o zachowaniach i społeczno-politycznej świadomości ludzi tworzących współczesne społeczeństwo.

www.yolart.net 
www.yolastreetart.tk


21 LIPCA – PIĄTEK, 15:40 

Instalacja: Ślepy prowadzący ślepego
Kinoteatr Zdrowie – fasada budynku