WROcenter Group

WROcenter Group


WROcenter Group, 2012

Instalacja: Na srebrnym globie (I)
dla Zygmunta Rytki

Instalacja, inspirowana fotografiami Zygmunta Rytki, który wykonał serię zdjęć, utrwalających transmisję z lądowania pierwszego człowieka na Księżycu, wykorzystująca także fragment tej transmisji – współcześnie krążący w internecie jako fakt kulturowy.

Odnosi się do cywilizacyjnych wyobrażeń XX wieku, aspiracji ludzkości w dążeniu do „podboju kosmosu” i historii telewizji jako fenomenu materialnego i kulturowego.

W instalacji wykorzystane zostały: fotografie Zygmunta Rytki, wykonane w nocy z 20 na 21 lipca 1969 roku, przedstawiające pierwszego człowieka na księżycu, pobrany z YouTube filmik, ukazujący amerykańskiego astronautę Neila Armstronga podczas pierwszego spaceru po powierzchni Księżyca i sekwencja białego szumu

Do projekcji obrazów z Księżyca użyto powierzchni kineskopu oryginalnego telewizora z przełomu lat 60. i 70. – ze względu na emitowaną charakterystyczną poświatę, zwanego „srebrnym ekranem”. Podobnie jak księżyc – wypukła powierzchnia srebrnego ekranu odbija światło i kształtowane nim wizje.

WROcenterGroup: Piotr Krajewski, współpraca: Bartek Korzeniowski (2012), Michał Michałczak (2017), Jerzy Szota (2017)