Ula Zajączkowska

Stany materii, 2020

Film eksperymentalny i fakturach, rysunkach i plastyczności materii, z której jest uulepiony świat ożywiony i nieożywiony, nasze ciała i wszystkich innych ciała. O jej błyskach i ugięciach w powietrzu. To film o kształtach wody i jej stanach nie do powtórzenia, które w odpryskach i refleksach wydarzyły się tylko raz, latem 2020 roku w pewnym ogrodzie w Wołominie.

 


Stick and leaf soup, 2020

W pobliskim lesie, łące i zagajniku zbierzemy garstki dzikich, jadalnych roślin, łodyżki świeżych ziół, chwastów, ich łodyg i kwiatów, by na żywym ogniu ugotować z nich gęstą polewkę, by się nią pożywić, by złożyć hołd Zjednoczonemu Królestwu Roślin, dzięki któremu żyją zwierzęta i ludzie, krąży cukier w naszej krwi, a powietrze przesyca tlen, barwiąc niebo na błękitno.


Urszula Zajączkowska, poetka, botaniczka, artystka video. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy, biomechanikę i aerodynamikę roślin. Autorka poetyckich tomów „Atomy”, nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Silesius, oraz „minimum” wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę „Patyki, badyle” nagrodzoną Złotą Różą (2019) przez Instytut Książki,  i Festiwal Nauki, nominowaną do Paszportów Polityki i Literackiej Nagrody Gdynia. Jej film „Metamorphosis of Plants” zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Publikuje w dwutygodnik.com, Kwartalniku Przekrój, Piśmie, Znaku, Tygodniku Powszechnym.  Mieszka w Wołominie.