Tomasz Szrama

Tomasz Szrama
Tomasz Szrama

Utonął Spragniony – Tomasz Szrama

Urodziłem się w Polsce, w roku 1970, w samym środku komunistycznego raju. Przeżyłem stan wojenny w latach 1981-1983, upadek totalitarnego systemu w 1989, a w 1997 Powódź Tysiąclecia, która ograbiła mnie ze wszelkiego dobytku. W tym samym roku zdecydowałem się pozostać na końcu świata w krainie tysiąca jezior.

Po prawie dwudziestu latach powróciłem do mojego rodzinnego miasta. Zauważyłem pęknięcia na niedawno odnowionych elewacjach i w międzyludzkich relacjach.

Czy to nie jest wystarczający dowód na to że wszechświat się rozszerza?

Tomasz Szrama – ur. 1970 w Polsce. W 1998 roku ukończył studia na ASP we Wrocławiu. Obecnie mieszka w Helsinkach. Szrama działa na pograniczu kilku obszarów sztuki, m.in. fotografii, video i działaniami performatywnymi. Bez względu na medium, sztuka performance była zawsze w centrum jego zainteresowań, aż w końcu zdominowała kierunek jego praktyki artystycznej. Od 2008 r. Szrama jest zapraszany jako artysta performance na festiwale, które odbywały się m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Meksyku. Od 2005 organizuje prezentacje sztuki performance. W 2014 wraz z Linną Kuittinen organizuje cykl działań TONIGHT. Szrama jest producentem, projektantem, organizatorem kierownikiem technicznym działań artystów w ramach HIAP – Helsinki International Artist Programme.