Sergey Shabohin

 

Sergey Shabohin (1984, Novopolotsk, Białoruś. Mieszka i pracuję w Białymstoku) – artysta, kurator, działacz sztuki, krytyk i redaktor. Kurator i współkurator niektórych wystaw i programów w Galerii Y (2009 – 2013) w Mińsku na Białorusi. Założyciel i redaktor naczelny portalu współczesnej sztuki białoruskiej – Art Aktivist (2011 – 2014). Od 2015 współzałożyciel i redaktor naczelny platformy badawczej współczesnej sztuki białoruskiej – KALEKTAR.

Główne tematy artystyczne to: aktywizm i sztuka w przestrzeni publicznej; krytyka systemu kultury i historii sztuki; rola współczesnego muzeum i tworzenie archiwów autorskich; otwarcie „niewidzialnej” historii; kategoria strachu i ciała społecznego w społeczeństwie białoruskim. Dla aktywnej pracy eksperci nazywają Sergeya Shabohina liderem pokolenia młodych białoruskich artystów z 2010 roku.

Media: całkowite instalacje i obiekty koncepcyjne, sztuka publiczna i instalacje specyficzne dla miejsca, fotografia i wideo, archiwa autorskie i długoterminowe badania artystyczne, działania i slogany aktywistów sztuki, środki i krytyka instytucjonalna, malarstwo i malowanie ścian