Robert Bean

Robert Bean, Performatywny spacer: Bycie w oddychalnym: wędrówka z adnotacją, Konteksty 2017, Sokołowsko


Robert Bean

Artysta, pisarz i kurator mieszkającym w Halifaxie (Nowa Szkocja, Kanada). Jest profesorem na Uniwersytecie NSCAD, redaktorem książek i autorem artykułów na temat fotografii, sztuki współczesnej I historii kultury. Brał aktywny udział w projektach grupy Narratives in Space + Time. Stypendysta Social Sciences and Humanities Research Council of Canada (SSHRC) i Canada Council for the Arts. Rezydent w Canada Science and Technology Museum, Ottawa, 2010.

Prace artysty znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach, m.in. National Gallery of Canada, Canada Council Art Bank, Global Affairs Canada Visual Art Collection (ARBZ), Art Gallery of Nova Scotia, ZKM (Zentrum für Kunst und Medientechnologie) Karlsruhe, Niemcy i Donovan Collection, University of St. Michael’s College, Toronto.


Performatywny spacer: Bycie w oddychalnym: wędrówka z adnotacją

Robert Bean i Barbara Lounder zapraszają na interaktywną wędrówkę z adnotacją, której tematem jest oddychanie, fenomenologia pogody i polityka zmian klimatycznych. Wiąże się ona z sanatorium w Sokołowsku, miejsca odzyskiwania zdrowia, ale także narastającego konfliktu. Uczestnicy wędrówki namacalnie doświadczą fenomenów pogody oddychania za sprawą ruchu, przedmiotów i dźwięku. Alegoryczne odniesienia do historii oddychania, atmosfery, pogody i uzdrawiania należą do wspólnego doświadczenia bycia w sanatorium. Artyści adaptują w tej wędrówce współczesne strategie psychogeografii. Psychogeografia, termin stworzony przez Guy Debord w 1955 to przestrzenna i literacka praktyka prowadzona przez Situationist International do mapowania emocjonalnych, psychologicznych i politycznych znaczeń przestrzeni miejskich.

Bycie-w–oddychalnym jest terminem stworzonym przez Petera Sloterdijka, który pisał o tym jak powietrze i środowisko nabrało innego znaczenia w momencie użycia gazów bojowych w czasie I wojny światowej. Powietrze straciło swoją niewinność.


23 LIPCA – NIEDZIELA

16:30 Robert Bean i Barbara Lounder 
Performatywny spacer: Bycie w oddychalnym: wędrówka z adnotacją
Park za Sanatorium Brehmera

website: