Peter Lachmann

Piotr Lachmann, listopad 2010, fot. Marek Dusza

Piotr Lachmann, listopad 2010, fot. Marek Dusza

Peter Lachmann

Niemiecko-polski poeta, eseista, tłumacz, autor słuchowisk i utworów scenicznych. Reżyser, założyciel wraz z Jolantą Lothe Videoteatru „Poza” w Warszawie. Urodził się 21 października 1935 roku w Gliwicach (wówczas Gleiwitz). W polskich publikacjach: Piotr, w niemieckich: Peter.

Cezurą w jego życiu, jak sam to określił, było „frontalne zderzenie z językiem i kulturą polską”, kiedy w 1945 roku jego rodzina przez przypadek uniknęła przesiedlenia do Niemiec. Zdał polską maturę i studiował na wydziale chemii Politechniki Śląskiej. Zadebiutował jako poeta. Był współzałożycielem uczelnianego teatru satyrycznego, w którym jako publicysta i reżyser towarzyszył wydarzeniom polskiego października ’56.

„Jako Niemiec urodzony w Gliwicach nie odczuwałem niechęci polskich sąsiadów” – mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. – „Udało się nam się po wojnie zaprzyjaźnić z lwowianami. Warszawiacy byli na dystans, a ja byłem wtedy za mały, żeby rozumieć przyczynę.”

 

Od 1958 roku studiował w Niemczech – germanistykę, filozofię, teatrologię i slawistykę. Pracował w rozgłośni radiowej jako autor audycji i krytyk. Był recenzentem wewnętrznym i tłumaczem znaczniejszych wydawnictw. Mieszkał kolejno w Kolonii, Monachium, Bochum, Berlinie oraz w Radolfzell nad Jeziorem Bodeńskim.