Open Group

Niektórzy z tych ludzi

W ramach projektu „Niektórzy z tych ludzi” zrealizowanego podczas Kontekstów, Open Group zaprosiło do współpracy nowe członkinie, które przyjechały do Sokołowska jako niezależne reprezentantki kolektywu (Iryna Berladina, Khrystyna Melnytska i Alla Savynova ) bez ich założycieli. Tym samym struktura grupy powiększyła się do sześciu osób. Praca porusza dwa wątki. Przede wszystkim jest elementem stałej praktyki i docelowym marzeniem Open Group, aby pozwolić istnieć kolektywowi bez jej członków-założycieli. Po drugie porusza temat emigracji i losów emigrantów i emigrantek przyjeżdżających do pracy do Polski. Nabór na nowe członkinie Open Group został przeprowadzony wśród ukraińskich emigrantek i emigrantów, którzy przyjechali tutaj do pracy. Ich widoczność ujawnia się w trakcie czytania na żywo napisanych przez nich biografii. Tym samym pokazują i reprezentują losy niektórych z tych ludzi.

Open Group / Konteksty Festiwal Sztuki Efemerycznej / Sokołowsko 2020 / fot. Krzysztof Ździebło
Open Group / Konteksty Festiwal Sztuki Efemerycznej / Sokołowsko 2020 / fot. Krzysztof Ździebło
Open Group / Konteksty Festiwal Sztuki Efemerycznej / Sokołowsko 2020 / fot. Krzysztof Ździebło

 

 

1m³

W dniu 26 lipca 2020 roku w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Efemerycznych została podpisana umowa pomiędzy Fundacją In Situ, a Open Group na wynajem 1m³ Sanatorium Brehmera. Projekt 1m³ jest realizowany przez kolektyw od 2015 roku. Teraz została podpisana szósta umowa. 1m³ jest przekazywany bez konkretnego celu czy planu użytkowania.

fot. Krzysztof Ździebło

 


Open Group została założona w sierpniu 2012 roku we Lwowie przez sześciu ukraińskich artystów. Struktura grupy zmieniała się na przestrzeni lat i obecnie w jej skład wchodzą: Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Okazjonalnie zapraszają oni innych artystów i innych do udziału w swoich projektach i dołączają do Open Group.

Prace grupy opierają się na badaniu interakcji i komunikacji pomiędzy ludźmi, artystami, sytuacją i przestrzenią.

Członkowie grupy od 2011 roku prowadzą niezależne przestrzenie sztuki, takie jak Galeria Detenpyla czy Galeria Efremova26 (2013-2014) we Lwowie.

W 2013 roku grupa otrzymała nagrodę specjalną PinchukArtCentre Prize, a w 2015 roku nagrodę główną. Ich prace były prezentowane w Pawilonie Narodowym Ukrainy na 56. Biennale w Wenecji. W 2016 roku Open Group kuratorowała wystawę «Stopień zależności. Kolektywne praktyki młodych ukraińskich  artystów 2000-2016.» (Wrocław, Polska).

W 2017 roku praca grupy została zaprezentowana w ramach Future Generation Art Prize @ Venice 2017 (wydarzenia towarzyszące 57. Biennale Sztuki w Wenecji). W 2019 roku Open Group była kuratorem Pawilonu Narodowego Ukrainy na 58. La Biennale di Venezia.

open-group.org.ua