Mattias Cantzler

Mattias Cantzler
Mattias Cantzler

 

Baggefälla to pułapka ludzkich rozmiarów, którą można określić mianem rzeźby bądź instalacji interaktywnej. Praca ta porusza kwestii relacji między Norwegami i Szwedami; bezpośrednią inspiracją do jej powstania są dowcipy, które te dwie nacje opowiadają o sobie nawzajem. W jakimś stopniu odzwierciedla także zgorzknienie i zazdrość Szwedów z powodu odkrycia złóż ropy naftowej w Morzu Północnym przez Norwegów – młodszy brak nagle przerósł starszego i poświęca mu się więcej uwagi. Instalacja ma także za zadanie przypominać o skutkach ubocznych nagłego wzbogacania się oraz mechanizmach rządzących kapitalistycznym społeczeństwem.

Ponadto Baggefälla jest oddaniem hołdu brązowemu serowi, który zdaje się posiadać pewne magiczne właściwości. Można go użyć do niemalże wszystkiego. Brązowy ser zawsze ratuje przed głodem i zapewne mógłby służyć jako doskonałe narzędzie dla MacGyvera.” – Mattias Cantzler

 

Mattias Cantzler (ur. 1976 w Szwecji) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Oslo, gdzie mieszka i pracuje od 13 lat. Zajmuje się przede wszystkim instalacją, rzeźbą, filmem 16mm, sztuką video, animacją, fotografią, performance i land artem. Tworząc swoje prace Mattias Cantzler skupia się na przestrzeni oraz ich odniesieniu do danej lokalizacji. Wśród swoich największych inspiracji wymienia włoskiego architekta Paolo Soleriego, czerpiąc z jego definicji przestrzeni jako rzeczywistości, a także myśli na temat architektury, ekologii i archeologii oraz rozwiązań problemów cywilizacji miejskiej. Mattias Cantzler jest eksperymentatorem i artystą bezkompromisowym. Ostatnio jego prace prezentowane były w Galerii Konstepidemin (Goteborg), Galerii 54 (Goteborg), Ibsenhuset (Skien), Prosjektrom Carl Berner (Oslo) oraz Oslo Utmark.

 

fot. Tomek Ogrodowczyk

We współpracy z OCA

OCA