Marcin Polak

img_9668b

Marcin Polak – Fotoperformance

Fikcyjne historie wymyślone na podstawie faktów z przeszłości Sokołowska. Zainscenizowane i odegrane z wykorzystaniem miejscowych plenerów. W rolę ważnych postaci z historii Sokołowska wcielą się artyści biorący udział w Festiwalu. Działanie zrealizowane z grupą mieszkańców.

– Marcin Polak

Marcin Polak (ur. 1973) – absolwent fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W swoich projektach porusza ważne problemy społeczne i polityczne, starając się inicjować dialog między społeczeństwem a instytucjami oraz elitami. Jest autorem akcji rewitalizujących przestrzeń publiczną i społeczną Łodzi, m.in. „Lipowa OdNowa”, „Punkt dla Łodzi”, „Miej Miejsce”, „Ratujmy Łódzkie Murale”, a także inicjatorem działań z cyklu „Zawód artysty”, odnoszących się do sytuacji socjalno-bytowej artystów i mających wpłynąć na zmianę polityki kulturalnej. Założyciel i redaktor portalu Miej Miejsce o tematyce miejskiej i artystyczno-kulturalnej.

Wraz z Łukaszem Ogórkiem i Tomaszem Załuskim prowadzi „latającą” Galerię Czynną.

Wybrane projekty i inicjatywy:

Sąsiedzi 

Projekt zrealizowany z Muzeum Sztuki w Łodzi miał na celu zaangażowanie lokalnej społeczności w działania o charakterze artystycznym, wprowadzenie jej w świat sztuki i aktywne uczestnictwo w nim. Był swoistą konfrontacją mieszkańców Łodzi – sąsiadów muzeum i niedostępnego dotychczas dla nich, mimo że za sprawą Muzeum znajdującego się niedaleko, terytorium.

Wąsolidarność

Ideą projektu było zaproszenie Polaków do zapuszczenia wąsów z okazji 4-go czerwca, w 20-tą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. W ten sposób oddano cześć historycznym dokonaniom Lecha Wałęsy i Solidarności.

Akcja odbyła się w ramach projektu „My”, będącego polską częścią między-narodowego programu „MAK NITE”, obejmującego kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych na terenie Polski, Niemiec, Węgier i Austrii.

Opera Dworcowa

Projekt zrealizowany z Atlasem Sztuki. W jednym z ostatnich dni działania Dworca Fabrycznego w Łodzi podróżni usłyszeli zamiast wygłaszanych w specyficzny sposób przez interkom obwieszczeń o odjazdach i przyjazdach pociągów, głosy światowej klasy śpiewaków, solistów Teatru Wielkiego w Łodzi: śpiewającej sopranem Doroty Wójcik i barytonem Przemysława Reznera. Dworzec, świadek tak wielu powitań i pożegnań, doświadczył pożegnania ze swoją dotychczasową postacią i zarazem powitania nowoczesności.

Zawód Artysty

Ekspozycja z realizacji z życia zawodowego artystów. Okazuje się, że prawie każdy artysta, a już na pewno młody artsyta ma drugi zawód.

Wystawa w Galerii Wschodniej oraz cykl dyskusji panelowych.

Współpraca Tomasz Załuski.

MIEJ MIEJSCE od 06/2010

Inicjatywa, która odbywa się cyklicznie w Łodzi i dotyczy zmiany jakości przestrzeni publicznej w mieście. Jest to cykl akcji niespodziewanych i chwilowych za każdym razem dotyczących innego miejsca. Odbyły się już Festiwal Błota (skwer przed Pałacem Poznańskiego), Gramurek i 100 Metrów Projektów (Plac Komuny Paryskiej), Będzie Świetlnie (skwer na Wólczańskiej). Akcji, które oprócz zwrócenia uwagi na problem zaniedbanych przestrzeni odniosły konkretny skutek, np. na skwerze przed Pałacem Poznańskiego powstał nowy chodnik i trawnik.

https://www.facebook.com/pages/MIEJ-MIEJSCE/128028563894889?sk=wall

LIPOWA REAKTYWACJA 03/2010

Projekt był kontynuacją i rozwinięciem dotychczasowych działań inicjatywy LipowaOdNowa. Obejmował warsztaty, pikniki i powstanie murali. Projekt zrealizowany z fundacją Urban Forms w ramach Akademii Orange

PUNKT DLA ŁODZI od 04/2009

Coroczny plebiscyt społeczny, którego celem jest wyróżnienie godnych naśladowania inwestycji, działań i inicjatyw wpływających pozytywnie na wygląd Łodzi. Punkt może otrzymać starannie zaprojektowana witryna sklepowa, klimatyczny ogródek kawiarniany, przykład ciekawie zaaranżowanej przestrzeni miejskiej, ale także interesujące wydarzenie kulturalne lub osoba, która wnosi swoim działaniem coś pozytywnego w krajobraz miasta. www.punktdlalodzi.pl

LIPOWA OD NOWA od 07/2008

Inicjatywa, której działania koncentrują się wokół ulicy Lipowej w Łodzi. W ramach jej działań odbyło się wiele pikników, warsztatów, powstały dwa duże murale, zrealizowano wiele projektów artystycznych, przedstawienia teatralne oraz rewitalizację terenów zielonych. W ramach projektu współpracuje ze szkołami, świelticami środowiskowymi, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci.

www.lipowa.

RATUJMY ŁÓDZKIE MURALE od 06/2007

Akcja mająca na celu ochronę i promocję oryginalnych, wielkoformatowych murali z czasów powojennych istniejących w Łodzi. W ramach projektu odbyły się dwie wycieczki (otwarcie MS2 i na festiwalu Łódź Design), wystawy.