Krzysztof Kaczmar

Krzysztof Kaczmar
Krzysztof Kaczmar

 

Krzysztof Kaczmar – artysta intermedialny, urodzony w 1989 r., w Bielsku-Białej, magistrant Wydziału Intermediów na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
 Stypendysta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki oraz programu promocyjnego dla młodych artystów teatru i sztuk performatywnych Nowy Kraków Stowarzyszenia Teatru Nowego w Krakowie. Swoją twórczość prezentował na festiwalach, w galeriach, przestrzeniach publicznych w Niemczech, Anglii, Polsce i Portugalii, m.in.: Fábrica Braço de Prata w Lizbonie, Grimmuseum w Berlinie, Instytucie Cervantesa w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie. Jego praca opiera się obecnie na odkrywaniu materialnych i metafizycznych możliwości wykorzystywania przestrzeni w kontakcie z widzami. Rozwija projekt „Środowisk Performatywnych” czyli przestrzeni zachęcającej widzów do aktywnego wpływania na nią.

 

Mój performance podejmuje zagadnienie tożsamości emigranckiej dostosowującej się do wymogów nowego otoczenia. Zwalczana i wywabiana indywidualność człowieka migrującego, zmuszonego opuścić siedlisko kultury i społeczność która go ukształtowała. Poddany obcym normom jak oliwa, która wyciekła do autonomicznego zbiornika z wodą. Wypierana za swoją odmienność na obrzeża, represjonowana za kolor, pochodzenie i właściwości. Działanie stworzy przestrzeń – rodzaj zbiornika mającego poddać w wątpliwość utarte zasady moralne i sprzeczności światopoglądowe uczestników. Performance ma na celu pobudzić w nich wartości uniwersalne, które w trakcie akcji będą w stanie połączyć ich w jedną, solidarną miksturę.” – Krzysztof Kaczmar 

 

fot.Tomasz Ogrodowczyk