Krystian Batyjewski

 

Krystian Batyjewski –  artysta multimedialny, grafik, muzyk. Ukończył ASP w Warszawie na Wydziale Grafiki (tytuł magistra) w 2007 roku, oraz AFIT w Warszawie (tytuł licencjata) w 2014 roku na Wydziale Operatorskim.

Twórca muzyki eksperymentalnej, skoncentrowanej na badaniu i wyszukiwaniu nowego brzmienia przy pomocy analogowych i cyfrowych generatorów tonu, elektronicznych urządzeń przekształcających, budowaniu nowych dźwięków.  Artysta posługuje się językiem improwizowanym, wykorzystując często brzmienia z otoczenia, wchodząc przy tym niejednokrotnie w rezonans ze środowiskiem naturalnym, współtworzy duet eksperymentalny z artystką multimedialną i wokalistką Pauliną Penc.

Krystian podkreśla, że w procesie twórczym budowania utworu muzycznego, daleki jest od narzucania sobie jakichkolwiek ram i nie opiera się o tradycyjny sposób konstruowania dzieła.

Wystawia instalacje dźwiękowe i multimedialne w przestrzeniach galeryjnych, oraz performuje na żywo. Autor videoartów często bogatych w subwersywne treści, pozbawionych zbędnej ciężkości, ukazanych w sposób popbanalny.

Krystian porusza się w estetyce glitchu, drone, noise, rytmów niepoliczalnych, nieokiełznanego brzmienia i obrazu, co zawsze jest wynikiem jego specyficznej wrażliwości i co sprawia, że jego dzieła trwale zapisują się w pamięci.

Artysta tworzy także scenografie multimedialne do wydarzeń kulturalnych, m.in. dla Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.