Katy Connor

Katy Connor, Konteksty 2017, Sokołowsko, fot. Polak Grzegorski
Katy Connor, Konteksty 2017, Sokołowsko, fot. Polak Grzegorski

Katy Connor

Artystka, która zajmuje się niejednoznacznym związkiem między ciałem I maszyną. Skupia się na problemie uzależnienia naszego życia od rozwoju techniki. Technika daje nam nowe możliwości, ale jest także źródłem alienacji. Obroniona przez nią niedawno praca doktorska Tłumacząc to, co intymne dotyczy procesu transformacji umożliwionego dzięki zastosowaniu mikroskopu sił atomowych, modelowania komputerowego i druku 3D. Connor odbyła rezydencje w dwóch laboratoriach (UCL, Synthetic Biology / Exeter University, CALM), a także na odległym kole podbiegunowym. Prezentowała swe prace na konferencjach i wystawach, m.inn. Transmediale w Berlinie, Lumen Prize w Nowym Jorku, Londynie i Hong Kongu. Studio artystki mieści się w Spike Island, międzynarodowym centrum rozwoju sztuki współczesnej w Bristolu (UK).


Instalacja: Hodowla krwi

Instalacja Katy Connor jest jej reakcją na klimat społeczny, ekonomiczny, polityczny I biotechnologiczny współczesnego świata i zabytkową architekturę sanatorium w Sokołowsku, miejsca związanego z medycyną i badaniami biochemicznymi .

Instalacja składa się z prac, które powstały podczas rezydencji na uniwersytecie w Bristolu. Umieszczona została celowo w wieży, będącej wewnętrzną komórką budynku sanatorium. W pracy tej artystka mierzy się z koncepcją komórki jako przestrzeni architektonicznej ( na podobieństwo klasztoru, miejsca odosobnienia) i procesem hodowli komórek we współczesnej biomedycynie.

Eksperyment polegający na fizycznym zderzeniu komórek z obszarem sztuki może prowadzić do pojawienia się nowych punktów widzenia. To, w jaki sposób badania artystyczne pozwalają na zmianę percepcji jest nowym wyzwaniem, którego podejmuje się Katy Connor w Sokołowsku. Efekty tej pracy zaprezentowane zostaną naukowcom i ludziom, którym nieobce są nowe technologie biochemiczne.

www.katyconnor.com

katyconnor.wordpress.com


22 LIPCA – SOBOTA

11:30 Instalacja: Hodowla krwi
Sanatorium Brehmera – wieża