Gisela Hochuli

Gisela Hochuli

Gisela Hochuli (Szwajcaria)

biogram: występuje na całym świecie już od dwóch dekad. W 2014 roku otrzymała Swiss Perfornace Award (Szwajcarska Nagroda Performance). Jej występy są zazwyczaj skonstruowane wokół tego, co znajduje się pod ręka, jest oczywiste, czy to ciało artystki, kontekst przestrzeni, widownia czy materiały site-specific i przedmioty codziennego użytku, które w chwili występu są postrzegane jako jej partnerzy. Chociaż artystka zawczasu ustala strukturę, jej występy są zawsze przepełnione spontanicznością, a akcje rozwijają się nieprzewidywalnie, podobnie jak muzyk, który improwizuje na instrumencie. Cokolwiek, co pojawi się podczas występu zostaje zwielokrotnione. Przedmioty są wyzwolone ze swojej powierzchowności, ich potencjał się miesza i sprawia, że nie znane jest widoczne. Bez wątpienia tkwi w tym pewnie przewrotowe podejście zbalansowane przez minimalistyczną spokojną elegancję, która wyróżnia performatywne prace Giseli Hochuli oraz wartości, które aktywizują zmysły oraz intelekt widzów.

performance: Das Rote Tuch (Czerwony materiał)

Wszystko jest symbolem i analogią. Wiatr w ruchu, noc, która zamarznie są czymś innym niż noc i wiatr. Wszystko, co widzimy jest czymś jeszcze. (Fernando Pessoa)

Artystka wchodzi w interakcję z czerwoną flagą tworząc kompozycje z żywych obrazów, a tym samym transformatywny płynny dialog oparty na równoprawnym związku – artystka nie narzuca swojej intencji, woli przedmiotowi, a odnajduje sposób, aby unosić się z nim. Czerwona Flaga to najstarszy symbol socjalizmu (a co za tym idzie również komunizmu), zatem Czerwony to także kolor, który w uniwersalnym rozumieniu symbolizuje ekstrema – miłość pełną pasji i agresję, uwodzenie i niebezpieczeństwo. Nasi prehistoryczni przodkowie postrzegali czerwony jako kolor ognia i krwi – energii i pierwotnych sił życiowych – większość obecnej symboliki koloru czerwonego wywodzi się z silnych skojarzeń z przeszłości.

www.giselahochuli.com