Ewa Zarzycka

„W 2019 na Kontekstsch Ewa Zarzycka wykonała performance „O ratowaniu planety”(część 1). W jubileuszowej edycji festiwalu – jest nadzieja, że wydarzy się coś niespodziewanego ponieważ jak można przeczytać w komunikatach meteorologicznych „lipiec przynosi nie lada atrakcję dla miłośników astronomii i meteorologii. Pod koniec pierwszej dekady lipca zaczęła być widoczna w Polsce Kometa C/2020 F3 NEOWISE. Z każdym kolejnym dniem czas i możliwość jej obserwacji w Polsce zacznie się wydłużać. Kometa C/2020 F3 NEOWISE została odkryta w marcu, a 3 lipca przeszła przez peryhelium. Obecnie oddala się od Słońca i jednocześnie zbliża w kierunku Ziemi. Najbliżej naszej planety znajdzie się 23 lipca czyli w dniu rozpoczęcia festiwalu.

Warunki do obserwacji komety C/2020 F3 NEOWISE w Polsce stają się coraz bardziej korzystne. Aktualnie stała się obiektem okołobiegunowym, a to oznacza, że już nie zachodzi! Najlepsza pora do obserwacji komety, to nadal 1-3 godziny przed wschodem Słońca. Z uwagi jednak na to, że kometa C/2020 F3 NEOWISE jest już obiektem całonocnym w Polsce, to można próbować odnaleźć ten obiekt na niebie w innych godzinach nocnych. Bardzo pomocna w obserwacji komety będzie lornetka. Dzięki niej zobaczymy znacznie wyraźniej głowę komety i ciągnący się za nią warkocz składający się z pyłu.””


Ewa Zarzycka studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławi  w latach 1973–1978. W latach 80. brała udział m.in. w festiwalach Nieme Kino na łódzkim Strychu oraz w Biennale Nowej Sztuki w Zielonej Górze. W 1989 roku uczestniczyła w wystawie Lochy Manhattanu w Łodzi, a w 1996 w wystawie Kobieta o kobiecie w Galerii Bielskiej BWA. Miała wystawy indywidualne m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, w Galerii BWA w Zielonej Górze, w galerii lokal_30 w Warszawie.
Występowała w spotkaniach performance, takich jak Europejski Festiwal Sztuki Performance w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji w Piotrkowie Trybunalskim,Festiwal Sztuki Efemerycznej „Konteksty” w Sokołowsku, Performance Platform w Lublinie. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Moje Archiwum Andrzeja Ciesielskiego i Zachęty Lubelskiej. We wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzi Warsztat Performance. Jest członkinią Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.