Bloom Collective

Bloom Collective (Australia)

biogramy: Erik Griswold jest kompozytorem i pianistą, który tworzy formy klasyczne, improwizowane i eksperymentalne. Szczególnie interesuje go preparowany fortepian, perkusja, muzyka otoczenia i muzyka z chińskiej prowincji Syczuan. Pochodzi z San Diego, a obecnie mieszka w Brisbane. Tworzy kompozycje dla odważnych muzyków, występuje solo i w zespole Clocked Out, współpracuje także z muzykami, artystami, tancerzami i poetami. Jego muzyka była wykonywana w Carnegie Hall, Operze w Sydney, Cafe Oto i wielu innych miejscach. Otrzymał stypendium Australia Council Fellowship in Music oraz Civitella Ranieri Fellowship i wiele innych. Album wydany w 2018 roku pt. „Water Pushes Sand” z udziałem Australian Art Orchestra został nominowany do nagrody Aria w kategorii najlepszy album jazzowy.

Po 4 latach spędzonych w Stuttgart Eurythmeum Ensemble, Jan Baker-Finch osiadła w Brisbane jako świetny przedstawiciel eurytmii oraz eklektyczna i oryginalna artystka improwizatorka. Nieustannie angażując się w nowe konteksty, postrzega swój taniec jako rodzaj „słuchającego ruchu”, dzięki któremu chce wzmocnić doświadczanie przez widownię otoczenia ze wszystkimi jego dźwiękami i widokami, zarówno naturalnymi jak i stworzonymi. Współpracowała z Clocked Out i Renatą Buziak. Do najważniejszych w jej twórczości należą: iOrpheus (Qld. Conservatorium, W. Duckworth & N. Farrell) Brisbane, 2007; Sounding the Condamine (CO) 2009; Wakaiura Arts Festival Wakayama, Japonia 2011; Listening Museum, (CO), 2013: Lines in the Sand Festival, wyspa Stradbroke, (RB) 2014; Wolfe in the Mangroves, (CO) 2015; Piano Mill, Stanthorpe (CO + RB) 2016, Brisasia Festival, 2017. W 2018 roku wystąpi w Fukushimie w Japonii z pokryzysowym poetą Ryoichim Wago.

Renata Buziak to artystka zajmująca się fotografią i mediami, którą pasjonuje fizyczne angażowanie natury i organicznych procesów w swoją twórczość, która obejmuje również badania międzykulturowe i naukowo-artystyczne oraz współpracę interdyscyplinarną. Od ponad dekady bada proces tworzenia obrazu (biochrom) poprzez łączenie materiałów organicznych i fotograficznych. Podczas gdy twórczość artystki opiera się tradycji sztuki botanicznej i eksperymentalnej fotografii, „zapłodnienie” materiałów fotograficznych skupią się na znaczeniu czasu i zmiany poprzez organiczny rozkład i regenerację. Najnowsze badania prowadzone przez Renatę w ramach pracy doktorskiej skupiają się na australijskich roślinach leczniczych istotnych dla plemienia Quandamooka z Minjerribah/wyspy North Stradbroke. Prace artystki były pokazywane na wystawach solowych i grupowych, w kraju i za granicą. Artystka otrzymała wiele nagród, a jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych.

Vanessa Tomlinson to artystka perkusyjna poświęcona badaniu tego, w jaki sposób dźwięk kształtuje nasze życia i pobudza nasze uszy do słyszenia nowych dźwięków w nowych przestrzeniach w nadziei, że uważne słuchanie doprowadzi do dbałej opieki nad miejsce. Vanessa posiada długoletnie doświadczenie z zakresu muzyki eksperymentalnej i wykorzystuje je, aby badać w jaki sposób słuchamy podczas badać site-specific oraz poszukiwać nowych pomysłów na współpracę dźwiękową. Z wykształcenia perkusistka, edukację zdobywała w Australii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Vanessa polega na dźwiękowym badaniu przedmiotów w celu tworzenia kompozycji i kontekstów dla improwizacji, interpretowania głosów innych kompozytorów i podejmowania współpracy między formami sztuki i dziedzinami. Przez 25 lat jeździła po świecie i przedstawiała premierowe wykonania ponad 100 dzieł autorstwa istotnych narodowych i międzynarodowych kompozytorów. Prezentowała swoją twórczość na ważnych międzynarodowych festiwalach i współpracowała z improwizatorami, tancerzami, artystami i innymi.

Vicki Kelleher to poetką żyjąca na małej wyspie niedaleko wybrzeża South East Queensland w Australii. Jej twórczość to formacja słów, które w jakiś sposób mają na celu znieść bariery między własnym ja i naturą oraz między wewnętrznym i zewnętrznym. Vicki zaprasza do przestrzeni, w której to, co było przedtem ukryte może być obejrzane dokładnie z czułą dbałością i w głębokiej obecności. Vicki wystawiała swoją poezję jako wiersze tekstualne, a także jako eksperymenty na obrazie i poezji – zacierając granice światła i słów. Współpracowała także przy projektach z wokalistami i autorami tekstów, muzykami improwizującymi, tancerzami czy artystami wizualnymi podczas festiwali sztuki. Współtworzyła także instalacje, do których poezja wnosiła warstwy i sugestie zarówno napisane otwarcie, jak i ukryte mniej widocznie.

performance: Piano Bloom

Piano bloom to nowa instalacja autorstwa 5 wybitnych australijskich artystów przygotowana specjalnie z myślą o zamku w Sokołowsku. Instalacja jest skoncentrowana wokół pojęcia rozpadu i odrodzenia, a w ramach tego projektu zamkowy fortepian, który obecnie znajduję się na zewnątrz jest zgłębiany poprzez muzykę, taniec, poezje i video. Instalacja Bloom Collective jest specyficzna dla tej  lokalizacji i obejmuje preparowanie pianina i ponowne łączenie go z naturą, a także wizualizuje na nowo przyszłość dla tej starzejącej się rzeźby. Piano Bloom można postrzegać jako instalację lub słuchać jako performance aktywujący z udziałem członków Collective, który grają na instrumentach, odczytują tekst, tańczą i projektują pomysły na i wokół fortepianu.

www.vanessatomlinson.com | www.facebook.com/thepoetryshop | www.renata-buziak.com | www.erikgriswold.org