Christoph Both-Asmus

Christoph Both-Asmus
Christoph Both-Asmus

Christoph Both-Asmus (ur. 1984 r., Niemcy) jest artystą i reżyserem filmu „The Tree Walker”. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie (Niemcy) oraz Shiuzoka (Japonia). Jako zwolennik ochrony środowiska, chciał być reżyserem filmów przyrodniczych, ale w okresie studiów zmienił kierunek na Sztuki Piękne. W 2010 roku zdobył tytuł Magistra Sztuk Pięknych na uniwersytecie Sandberg Institute for Fine Arts w Amsterdamie (Holandia).

Prace multimedialne Christopha Both-Asmusa to głównie performance, film i wideo, rzeźba, jak również instalacje przestrzenne i rysunki.

Trzon jego pracy koncentruje się wokół życia na ziemi. Ważną rolę odgrywa autentyczność przekazu jego materiałów. Jego prace tworzone są z naturalnych materiałów takich jak papier, gips i ręcznie dmuchane szkło. Nierzadko występują też zwierzęta, rośliny, lód, ogień i ziemia.

 

Holy Process

Podstawowe produkty spożywane przez nas na codzień to ryż, kukurydza, ziemniaki i pszenica. Na szczególną uwagę zasługuje pszenica, która jest mielona na biały proszek, poddawany następnie dalszemu przetworzeniu na inne produkty spożywcze. Pszenny proszek, zwany mąką, jest bardzo atrakcyjnym materiałem. Można go przemienić na przykład w chleb. Za zmiany zachodzące w cieście odpowiadają naturalne bakterie – drożdże. Jest coś cudownego w obecności drożdży i zmianach, które zachodzą w procesie połączenia ich z wodą i mąką. Nasza instalacja traktuje obecność i aktywność drożdży jako rzecz świętą.

Podczas naszej realizacji na festiwalu Konteksty można było obserwować proces fermentacji ciasta drożdżowego. Z głośników wydobywały się dźwięki muzyki nuconej przez różnych ludzi, stanowiące zachętę i błogosławieństwo dla odbywającego się procesu. Muzyka była zaczerpnięta z VI Symfonii Beethovena. Istnieją naukowe dowody na to, że proteiny reagują na dźwięki, a niektórzy uważają, że ten właśnie fragment muzyczny stymuluje działanie drożdży.