Benjamin Cook

IMG_20170524_204645

Benjamin Cook

Jest założycielem i dyrektorem LUXa. Od ponad 20 lat działa w obszarze niezależnego filmu jako kurator, archiwista, producent, krytyk, historyk i wykładowca.

LUX to powstała w 2002 roku międzynarodowa agencja sztuki działająca na zasadzie non profit. Jako spadkobierczyni The London FilmMakers’ Co-operative, London Video Arts i The Lux Centre wspiera i propaguje twórczość zapisu filmowego. Założycielem i dyrektorem LUXa jest Benjamin Cook, który od ponad 20 lat działa w obszarze niezależnego filmu jako kurator, archiwista, producent, krytyk, historyk i wykładowca. LUX to największy dystrybutor kina artystycznego w Europie, współpracujący z wieloma liczącymi się muzeami, galeriami, festiwalami, instytucjami edukacji, a także bezpośrednio z artystami i publicznością. Poza dystrybucją filmów agencja prowadzi działalnością wydawniczą, wystawienniczą, edukacyjną, badawczą, wspiera artystów i ludzi sztuki. LUX posiada również oddział w Szkocji – LUX Scotland.

Pokaz filmowy: Shoot, shoot, shoot: Pierwsza dekada London Film-Makers’ Co-operative 1966–76

Film pokazuje pierwszą dekadę działalności London Film-Makers’ Co-operativ (LFMC) – założonej w 1966 roku spółdzielni filmowej, która działała jako niekomercyjny dystrybutor filmów eksperymentalnych. W niedługim czasie przekształciła się w jedyną w swoim rodzaju organizację, która dawała artystom dostęp do sprzętu i materiałów filmowych, umożliwiając radykalne eksperymenty medialne. Artyści mieli pełną kontrolę nad każdym etapem procesu twórczego. To właśnie w LFMC powstawało kino poszerzone, dające artyście możliwość manipulowania materiałem filmowym podczas projekcji. Spóldzielnia szybko zdobyła miano centrum radykalnej kultury londyńskiej lat 60., dzięki któremu powstało wiele znaczących prekursorskich filmów i prac teoretycznych. Dwa programy filmowe, które zobaczymy na Kontekstach, zawierają kluczowe obrazy przedstawiające pierwszą dekadę działalności LFMC, a będą to obazy, których aurtorami i autorkami są: Lis Rhodes, Simon Hartog, Peter Gidal, John Smith, Mike Leggett, Marilyn Halford plus Malcolm Le Grice and Anthony McCall expanded film works.

www.lux.org.uk

21 LIPCA – PIĄTEK
21:45 Pokaz filmowy – kino poszerzone: Shoot, shoot, shoot 1
(wprowadzenie: Benjamin Cook)
Sanatorium Brehmera – sala czarna

22 LIPCA – SOBOTA
20:20 Pokaz filmowy: Shoot, shoot, shoot 2
(wprowadzenie: Benjamin Cook)
Kinoteatr Zdrowie