Anna Clare Hauf

anna_hauf_pressefoto1

Anna Clare Hauf (Austria)

biogram: Mezzosopranistka Anna Clare Hauf urodziła się w Londynie, a dorastała we Wiedniu. Od 1997 roku studiowała śpiew na Konserwatorium Wiedeńskim. W trakcie studiów pod kierownictwem prof. Rotrauda Hansmanna i prof. Charlesa Spencera skupiała się głównie na pieśniach. W 2004 roku ukończyła studia z wyróżnieniem. Na późniejszych studiach magisterskich współpracowała m.in. z Marjaną Lipovsek i Wolfgangiem Holzmairem.

Hauf odznacza się zamiłowaniem do muzyki współczesnej, zarówno w kontekście operowym jak i koncertowym. Jej liczne kolaboracje z tej dziedziny obejmują produkcje Neue Oper w Wiedniu, a ostatnio „Paradise reloaded (Lilith)”” Pétera Eötvösa oraz produkcje Klangforum w Wiedniu m.in.: “IQ”Enno Poppe podczas festiwalu Schwetzinger SWR w 2011 roku. Anna Hauf brała także udział w festiwalu Wien Modern np. w “Das Kind der Seehundfrau”, a w 2014 roku wystąpiła operze Berharda Gandera “Das Leben am Rande der Milchstraße”. W 2014 roku premierę miała także nowa adaptacja opery Ernsta Kreneka „Jonny spielt auf” autorstwa Ensemble Federspiel, w której w roli solistki wystąpiła Anna Hauf. Artystka wcieliła się w rolę wokalistki narratora w „(K)leine Alpensage”, opowieści z elementami musicalu autorstwa Christofa Dienza i Eli Baumann, wykonanego na zamówienie Vienna Jeunesse.

Podczas koncertów Anna Clare Hau współpracowała Klangforum, Niederösterreichische Tonkünstler, Camerata Salzburg, PHACE oraz kolektywem Plenum. Brała udział w premierowych wykonaniach utworów Christiana Muthspiela, Otto M. Zykana, Pierluigi Billone’a, Bernharda Langa i Lothara Voigtländer. W 2009 roku rozpoczęła współpracę z Vienna Art Orchestra. Jako śpiewająca aktorka i performerka, Anna Hauf regularnie pojawia się w wiedeńskim Kabinetttheater w dziełach autorstwa m.in. Salvatore Sciarrino, Mauricio Kagel czy Hugo Ball. Wykonując pieśni (lieder) czerpała z dorobku m.in.: Gustava Mahlera, Richarda Wagnera, Ernsta Kreneka, a także współczesnych kompozytorów.

wykonanie utworu, performance AMA Tanji Brüggemann

www.annaclarehauf.at