Andrea Luka Zimmerman / Adrian Jackson

TUTAJ DLA ŻYCIA (2019, 87 minut)
film Andrei Luki Zimmerman i Adriana Jacksona
producent ARTANGEL

W świecie i w mieście, które są sceną rozgrywek finansowych i areną straceńców, dziesięcioro niezależnych i nieobliczalnych Londyńczyków opowiada się za wprowadzaniem własnych kategorii, definiując je w czasie realnym. Są to indywidualne życie i dążenie ku koegzystencji, która jest silniejsza niż ‘społeczność”. Odnajdują siebie na „ziemi odzyskanej”, położonej między dwoma trakcjami kolejowymi, po‘dobrej’ stronie historii, mierząc się z teraźniejszością i nadzieją na przyszłość. Z tym, kto co od kogo ukradł i jak można to wszystko naprawić. Wahają się, mają poważne problemy, są otwarci na to co niespodziewane, leczą własne rany. Tworzą anarchistyczny spektakl ze swojego życia. Jest to rytuał przejścia, znajdowanie solidarności w oporze, który jest pozbawiony żądań, z wyjątkiem prawa do życia.


Andrea Luka Zimmerman mieszka w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się problemami dotyczącymi marginalizacji, przemocy i niesprawiedliwości społecznej. Bada skrajne relacje w kontekście człowieka, miejsca i ekologii. Ostatni film Andrei to  „Here for Life” (2019), wyprodukowany przez  Artangel. Miał światową premierę w w Cineasti Del Presente – międzynarodowym konkursie festiwalu filmowego w Locarno (wyróżnienie). Inne filmy to Erase and Forget” (2017), który miał światową premierę na berlińskim festiwalu filmowym Berlinale (nominacja do nagrody Original Documentary Award), „Estate, a Reverie” (2015) i „Taskafa, Stories of the Street” (2013) z udziałem Johna Bergera (narracja).

Wybrane wystawy: „Civil Rites”, London Open, Whitechapel Gallery, „Common Ground”, Spike Island, Bristol i „Real Estates”, Peer Gallery. Współzałożycielka kolektywów kultury Fugitive Images i Vision Machine (z którymi współpracowała przy nominowanym do Oscara dokumencie fabularyzowanym „The Look of Silence”). Współredaktorka książki „Estate: Art, Politics and Social Housing in Britain” i „Doorways : Women, Homelessness Trauma and Resistance ”. Autorka licznych artykułów publikowanych m.in. w„ Open Democracy ”,„ La Furia Umana ”i„ Homecultures ”.