Alicja i Mariusz Jodko

Dom w czasie
instalacja on-line

Obiekt autorstwa szkockiej artystki Marion Coutts towarzyszył nam of czasu zakończenia wystawy w Galerii Entropia w 1990 roku. Oryginalna praca „House of Noah” pomalowana na złoto i wypelniona nasionami zboża w podstawie była częścią jej wystawy „Cztery złote pręty na ziemi i inne rzeczy”.

Domek po zakończeniu wystawy właściwie przestał mieć jakiś cel artystyczny, ale żal nam było rozstawać się z tą pracą. Zaczął zmieniać miejsce, przenieśliśmy go na balkon, gdzie przez kilka lat pełnił rolę karmnika dla ptaków, my lubiliśmy patrzeć poprzez jego ażurową konstrukcję na zmieniający się świat. Domek stracił kolor, pordzewiał, odpadł z niego jeden pręt. Wreszcie wylądował w pracowni i przez ostatnie lata stał sobie na szafce bibliotecznej w okolicy małego globusa.

Temat obecnego festiwalu zainspirował nas do nadania rzeczom nowego biegu, a raczej umieszczenia ich w nowej przestrzeni i kontekście. Wraz z nimi obiekt Marioun Coutts przenosi się do Sokołowska. Umieszczony na lustrze łączy się z nieskończonym Kosmosem, a widzom daje możliwość obserwacji on-line przebiegających zmian.
Alicja i Mariusz Jodko

Stopklatki :

 

 


Alicja Jodko – ur. 1959, filozofka, kuratorka, współinicjatorka wrocławskiej Galerii Entropia /1988/, założycielka i opiekunka artystyczna Dziecięcej Wytwórni Filmowej – pionierskiego, autorskiego warsztatu animacji dla dzieci istniejącego od 1986 r. i działającego w Galerii Entropia. Aktywna na wielu obszarach twórczości – zajmuje się grafiką wydawniczą, poezją wizualną i filmem – szczególnie animowanym. Ma w dorobku kilka wystaw indywidualnych (instalacji dźwiękowo-obiektowych) i grupowych. Zajmuje się także filozofią sztuki, pisze teksty krytyczne (m.in. Obieg, Format). Od 2006 r. jest ekspertem PISF w dziedzinie filmu animowanego. Od 2008 r. działa w Zarządzie ASIFA Poland, jest też kuratorką obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji we Wrocławiu. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty prezentowała swoje prace i Galerię Entropia, a także propowadziła warsztaty filmowe. Regularnie prezentuje programy animacji w kinoteatrze Zdrowie w Sokołowsku.

Mariusz Jodko /1958/, filozof, kurator, fotograf, autor filmów, video, prac multimedialnych i projektów graficznych, nauczyciel akademicki. Pomysłodawca i inicjator /wraz z Alicją Jodko/ powołania Galerii Entropia – Instytucji Kultury Miasta Wrocławia, miejsca prezentacji sztuki współczesnej . Kieruje Galerią i współtworzy jej program od 1988 roku.
W roku 2018 wraz z żoną Alicją wyróżniony nagrodą “Emocje” Radia Kultura Wrocław w dziedzinie sztuk wizualnych.