Aleksandra Chciuk

Aleksandra Chciuk - Konteksty 2015
Aleksandra Chciuk – Konteksty 2015

Bestia. Zwierz. Nastawiam uszu i stawiam czoła. Pragnę poczuć trzewia. Jego i swoje. Eksperymentować w jego narządach. Moje ciało kontra jego masa. Kolos możliwości. Przeze mnie dźwięki w jamie brzusznej rozciągają się w nowych układach ciśnień. Energia jest w obiegu. Wespół tworzymy żywą materię, maszyno-chimerę.

Variation on black to przywołanie stanów napięciowych ze znaczącego okresu życia kiedy jako dziewczynka przez wiele godzin każdego dnia ćwiczyłam na wielkim instrumencie. Przypominało to tresurę. Niemożliwe do uzewnętrznienia napięcia psychofizyczne kumulowały się. Wielkie skupienie i brak ruchu oraz świadomość oceny miały swoje następstwa w mojej dziecięcej, formującej się psychice. Spędzając coraz więcej czasu z instrumentem, wymagałam coraz więcej od siebie. Instrument okazał się być głuchy i pusty. Jego brzmienie jako efekt fizycznego impulsu było reakcją na dotyk, a dotykać można na nieskończenie wiele sposobów. W celu ulepszenia jego brzmienia podążałam więc w głąb swoich możliwości, by ostatecznie okiełzać samą siebie. Variation on black to utwór na fortepian preparowany własnym ciałem. Byt w bycie jednotętniący

 

Aleksandra Chciuk artystka audiowizualna i performerka. Ukończyła szkołę muzyczną oraz studia geograficzne UŁ. Obecnie realizuje dyplom w Szkole Filmowej w Łodzi. Gest, ruch, fizyczność człowieka w układzie z miejscem, drugim człowiekiem, instrumentem, obiektem są motywem jej prac video, fotografii i performensów muzycznych. Znaczącą rolę w jej twórczości odgrywają działania intuitywne.

Jej debiut miał miejsce w 2012 roku na wystawie Front Wschodni w Atlasie Sztuki w Łodzi, od tego czasu swoje prace prezentowała m.in. w Nepalu, Niemczech, Danii, Kanadzie, Grecji, na festiwalach m.in. takich jak Kathmandu International Art Festiwal, Copenhagen Photo Festival, MS Dockville Festival, Fotofestiwal oraz w ramach projektu Labour in a Single Shot z Harunem Farockim. Wraz z Pawłem Cieślakiem, Gerardem Lebikiem, Maciejem Ożogiem i in. współtworzy zespół Rumory Orkiestra. Wcześniej występowała jako pianistka.