Galeria Stereo

galeria-stereo

Galeria Stereo została założona w marcu 2009 roku.

Jej powstanie wynikło bezpośrednio z działalności Fundacji Transmisja, która od 2007 roku czynnie wspierała rozwój poznańskiej sceny artystycznej, organizując wystawy w instytucjach publicznych w Polsce oraz realizując cykl publikacji. Pod skrzydłami Fundacji rozwinęła się grupa Penerstwo, skupiająca kilkoro artystów, z których czworo współpracuje obecnie z Galerią Stereo. Należą do nich: Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Magdalena Starska i Iza Tarasewicz.

Moment założenia Galerii rozpoczął nowy etap naszej działalności.

Podstawowym zadaniem Galerii Stereo jest bliska współpraca z artystami i kuratorska opieka nad ich twórczością. Jednocześnie niezbędnym elementem funkcjonowania galerii jest według nas goszczenie artystów spoza Polski i roz- wijanie międzynarodowego programu. Stereo jest miejscem intensywnej wymiany myśli, chce być galerią inspirującą artystów i publiczność, kreującą obraz polskiej sztuki.

Michał Lasota (ur.1978), zamieszkały w Poznaniu, współkierownik i współautor programu Galerii Stereo. Absolwent kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Kurator, krytyk sztuki.

W latach 2006 –2009 kurator w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Kurator wystaw takich jak: „Brzuch”, Śniące ciała”, „Dobre Do Domu i Na Dwór” (2008), „Sprzedam połowę bliźniaka”, „Głowa z głów” (2009), „Transylwania” (2010). Zainteresowany dziedzictwem lat 80. we współczesnej sztuce polskiej, od roku 2007 „opiekun” grupy artystycznej Penerstwo. W roku 2009 założył z Zuzanną Hadryś, Galerię Stereo w Poznaniu.