Nasz duet nazywa się JaZa.
JaZa czyli Aneta Jankowska i Karolina Rolka Zaborska, to kolektyw powstały w 2019 roku.
Jego działania oscylują między sztuką tańca, performancem, a sztukami wizualnymi.
Aneta Jankowska jest choreografką, tancerką, improwizatorką oraz pedagogiem tańca. Człowiek pełen pasji. Zajmuje się szeroko rozumianą improwizacją m.in. w oparciu o procesy ruchowe, organicznym prowadzeniem głosu i dźwięku oraz tańcem współczesnym.
Tancerka w spektaklach improwizowanych z muzyką na żywo m.in. w czasie cyklicznych spotkań Free
The Dance w Krakowie organizowanych przez Małgorzatę Haduch. Performerka w projekcie Site Specific Performance – ”Debris Afloat” w choreografii i zamyśle Paraskevas Terezakis. Uczestniczka laboratorium Anny Godowskiej „Ciało – Medium”. Tancerka w spektaklach improwizowanych „Nius”, reżyseria Krzysztof Skolimowski, wystawianym w Teatrze V6 w Łodzi oraz „Whisper in my eyes”, reżyseria Małgorzata Haduch.
Poza tym w projekcie edukacyjnym „Oratorium Dance Project” organizowanym przez Teatr Chorea w Łodzi
w choreografii Roberta Haydena oraz w projektach performatywnych w ramach Ekologii Miejskich w Muzeum Sztuki w Łodzi. Tancerka w filmie Konrada Smoleńskiego oraz w choreografii Noi Shadur, realizowanego
w ramach wystawy „Obecność/Brak/Ślady” w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Realizuje autorskie projekty, jak Sala Widzeń Ruchowych (2014), we współpracy z Emilią Kubik i Kamilą Kosecką z Grupy RozRuch lub współautorskie projekty, tj. spektakl „Przyrzecze” wraz Karoliną Adamczyk i Agatą Skwarczyńską z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Od 2009 roku tancerka Pracowni Fizycznej prowadzonej przez Jacka Owczarka. Brała udział w spektaklach wystawianych na międzynarodowych festiwalach tańca m.in. Meandrująca rzeka, a3, Re:akcje i Ryzografie
w chor. Jacka Owczarka, oraz w projektach realizowanych przez Pracownię Fizyczną m.in. „Wszystko się rusza” w reżyserii Jacka Owczarka w Teatrze Lalkowym Pinokio w Łodzi.
Autorka ruchu scenicznego i choreografii w wielu spektaklach. Współpracowała m.in. z reżyserami: Marcin Wierzchowski, Katarzyna Minkowska, Marek Zakostelecky, Jakub Krofta, Łukasz Gajdzis, Paweł Łysak, Paweł Wodziński, Agnieszka Mielcarek, Daria Kopiec, Jan Klata, Mateusz Bednarkiewicz. Pracowała m.in. dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Guliwer w Warszawie, Teatru Dramatycznego oraz Teatru na Woli w Warszawie, Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, Teatru Lalkowego Buratino w Bydgoszczy, Teatru Jaracza w Łodzi, Opery Nowej w Bydgoszczy, Teatru Lalek Kubuś w Kielcach, Teatru Lalka w Warszawie oraz Wrocławskiego Teatru Lalek.
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale Choreografii i technik tańca oraz studium PPSKAK
w Kaliszu na kierunku taniec współczesny, gdzie tańczyła w grupie Studnia. Od 2006 instruktor tańca współczesnego, improwizacji oraz tańca współczesnego z elementami klasyki. Uczestniczka licznych warsztatów, coachingów oraz spotkań teatralnych. W latach 2007 – 09 tancerka Grupy RozRuch, zajmującej się improwizacją i działaniami performatywnymi.
Karolina Rolka Zaborska urodzona w 1990 roku. Artystka działająca na pograniczu mediów oraz dyscyplin. Specjalizuje się w technikach kolażu, fotomontażu, często łącząc je z malarstwem, animacją czy video. Artystka wnikliwie przygląda się i analizuje cechy współczesnych aglomeracji miejskich. Ocenia je i przewiduje ich przygnębiającą przyszłość. W swoich pracach gromadzi fotograficzne motywy współczesnej rzeczywistości miejskiej i przemysłowej. Łączy je w alternatywny sposób, uzyskując efekt nierzeczywisty. Treści, które tym przekazuje stają się ponadczasowe, uniwersalne. Obecnie jej zainteresowania urbanistyką zostały poszerzone
o kontekst relacji człowiek – miasto – natura.
Studiowała na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej na kierunku Grafika, specjalizacja Nowe Media
i Fotografia oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Sztuk Wizualnych, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Projekty Wizualne. W latach 2014-2018 była wykładowcą na rodzimej Akademii
w Pracowni Interdyscyplinarnych Działań Wizualnych oraz Pracowni Artystycznych Działań dla Wnętrz, na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz.
Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi i Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Więcej o artystce na: https://karolinazaborska.com
HEART SONG
installation to the performance Heart song
Contexts 2019 IX International Festival of Ephemeral Art Sokołowsko
25 -29 / 07 / 2019
The heart as a spiritual organ is an eternal and infinite source of truth.
It connects. The wider it is open, the better the flow from outside (nature)
to the inside (man) and vice versa. The song of the heart is reconciliation with the world, a sense of unity and trust – intuitiveness, rejection of intellectualisation and calculation.
The installation consists of three circles drawn in the forest soil, which borders of which crossed. The center of each of them was a performer standing on boulders.
The author of the performance concept is Aneta Jankowska.
The performance was performed by Karolina Brzęk, Aneta Jankowska, Magdalena Róża Osińska.