Zorka Wollny

 

 

Zorka Wollny to performerka, autorka filmów wideo, malarka. Urodziła się w 1980 roku w Krakowie.

Zorka (właściwie: Zofia) Wollny studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2006 roku obroniła tytuł magistra, a w 2013 tytuł doktora. Jest asystentką na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Oprócz serii onirycznych filmów ma w swoim dorobku cykl performansów choreograficznych realizowanych dla instytucji muzealnych oraz cykl koncertów (powstających zazwyczaj we współpracy z Anną Szwajgier).

Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną: Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Sztuki Wyspa oraz CSW Zamkiem Ujazdowskim. W 2007 roku reprezentowała Polskę na wystawie twórców europejskich w Brukseli. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury, jest również laureatką Nagrody im. Eugeniusza Gepperta za osiągnięcia malarskie. W 2009 roku nominowano ją do nagrody „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank dla najlepszego młodego artysty. W 2010 roku magazyn sztuki „Arteon”przyznał jej tytuł Artystki Roku.