Zdzisław Piernik 

Zdjęcie: Justyna Piernik ” Zdzisław Piernik na ławeczce” 

 

 Zdzisław Piernik – Co jakiś czas w naszej profesji inspirujemy się tubistą, który rewolucjonizuje ten instrument. Muzyk, który bez względu na przeszkody jakie napotyka na swojej drodze, buduje karierę nie tylko pełną sukcesów, ale także pionierską pod względem wpływu, jaki wywiera na sposób gry na tym instrumencie. Jednym z takich inspirujących artystów jest właśnie polski tubista Zdzisław Piernik. 

Zdzisław Piernik urodził się w 1937 roku w Toruniu. Jego muzyczne życie rozpoczęło się od gry na trąbce w zespole dętym. Później nawet komponował i grał jazz na kontrabasie. Gdy uczył się już gry na tubie, jego potencjał jako solisty został szybko zauważony zaraz po tym jak wygrał pierwszą nagrodę podczas 3. Narodowego Konkursu Młodych Muzyków w Gdańsku w 1970 roku. W 1971 roku ukończył Wyższą Państwową Szkołę Muzyczną w Warszawie. Niedługo potem rozpoczął swoją karierę solową szybko stając się jednym z głównych artystów cudownie innowacyjnej polskiej sceny muzyki współczesnej. Zdzisław Piernik jest nieugiętym zwolennikiem tuby jako instrumentu solowego. Wystąpił solo setki razy prezentując najnowszy i najtrudniejszy repertuar (większość została skomponowana specjalnie dla niego). Jego twórczość na preparowaną tubę wykorzystuje najbardziej innowacyjne i rewolucyjne techniki i sprawia, że tuba staje na równi z innymi instrumentami wykorzystywanymi powszechnie na scenie muzyki współczesnej. Poza swoją twórczością solową, Zdzisław Piernik jest pierwszym tubistą Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Jego wpływ i sława są uwypuklone przez wiele zamówień i dzieł skomponowanych specjalnie dla niego. Te dzieła obejmują wiele stylów i gatunków, od utworów bez akompaniamentu po występy solo z taśmą. Jego recitale często obejmują utwory skomponowane przez niego samego oraz utwory innych kompozytorów zainspirowane kunsztem muzyka. To właśnie o Zdzisławie Pierniku myślał Krzysztof Penderecki, gdy komponował Capriccio na tubę solo. Utwór ten został uznany za ważny standard w repertuarze tubisty. Poza muzyką współczesną, Piernik wykonywał także własne transkrypcje starych dzieł i dokonał innowacyjnych solowych nagrań, które byłī dystrybuowane na całym świecie.

Sława i sukces Zdzisława Piernika wydają się jeszcze bardziej wyjątkowe, gdy weźmie się pod uwagę ograniczone możliwości przemieszczania się oraz warunki ekonomiczne panująca podczas zimnej wojny czyli okresu największej aktywności muzyka. Jednak artysta nie pozwolił, aby trudności muzyczne, polityczne czy ekonomiczne stanowiły ograniczenie dla jego kunsztu i miłości do muzyki. Zdzisław Piernik stanowi inspirację dla wszystkich muzyków, a na pewno dla tych, którzy podzielają miłość do tuby.

John Griffiths

Międzynarodowe Stowarzyszenie Eufonium Tuba • Honorowi Członkowie

https://www.facebook.com/zdzislawpiernik
http://www.iteaonline.org/members/history/history_index.php?page=lifetime+achievement

<a h