WRO Art Center

images

WRO Art Center (założona w 2008 r. we Wrocławiu) centrum sztuki współczesnej, nowych mediów i eksperymentu technologicznego.

WRO Art Center powstało w oparciu o doświadczenia i projekty zespołu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów, która od 1989 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO. Centrum funkcjonuje w ramach mecenatu Samorządu Wrocławia. Centrum sztuki nastawione jest na promocję sztuki wizualnej, multimedialnej, performance i sztuki nowych mediów.

WRO Pioneering Values on Tour w Sokołowsku

W ramach Kontekstów 2013 zaprezentowany został specjalny program sztuki video przygotowany przez WRO Art Center w ramach WRO Pioneering Values on Tour. Został on przygotowany w oparciu o archiwa WRO oraz materiały Biennale Sztuki Mediów WRO 2013. Kuratorem programu jest Piotr Krajewski, Prowadzenie: Bartosz Korzeniowski.

WRO 2013 Pioneering Values On Tour to przekrojowy wybór prac i dokumentacji z programu Biennale WRO, zestawiony przez dyrektora artystycznego, Piotra Krajewskiego. WRO 2013, to pod wieloma względami największa z dotychczasowych edycji biennale ukazującego sztukę mediów jako integralną część sztuki współczesnej.

Wydarzenia i wystawy połączone w 2013 roku hasłem Pioneering Values przygotowywano w kontekście 50-lecia sztuki elektronicznej. Obraz wpływu na kształt współczesności praktyk artystycznych mających swój rodowód w eksperymentach sztuki elektronicznej lat 60. został uzupełniony o przykłady najnowszych, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat projektów artystycznych wykorzystujących współczesne narzędzia komunikacji.

Tematyczne zestawy WRO Pioneering Values On Tour gromadzą dzięki temu obok charakterystycznych i znaczących realizacji wybitnych pionierów sztuki mediów, wyjątkowe dzieła z poszczególnych programów kuratorskich, a także najnowsze i najciekawsze realizacje wybrane ze zgłoszeń na tegoroczne Biennale – od post video-artowych, wyrafinowanych ekranowych kompozycji wizualnych i form eksperymentalnych, przez rejestracje multimedialnych performansów i interaktywnych instalacji, po projekty związane z nowymi kulturowymi i społecznościowymi formami komunikacji.

Dokumentacja wydarzeń i wystaw, opatrzona podczas projekcji komentarzem, prezentuje specjalnie zaaranżowane przestrzenie Biennale oddając atmosferę wielkiego spotkania twórców, innowatorów, myślicieli, ukazuje aktualne kierunki w sztuce mediów, postawy i intuicje obecne dziś w praktyce artystycznej, zwraca uwagę na różnorodność społecznych odniesień i cywilizacyjnych zagadnień definiowanych przez współczesną sztukę.

Program:

Julia Kurek – Barbie’s American Dream, 2012 PL, 2:53

Marcelo Zammenhoff + Maria Apoleika – Ukraiński Nawigator / Ukrainian Navigator, 2012, PL, 17:30

Agata Kus – Matka / Mother, 2012, PL, 9:03

Provmyza – Galina Myznikova + Sergey Provorov – Eternity, 2012, RU, 36:15 (wybór: 10 min.)

Jerzy Dobrzański – Polish and cleaners, PL, 2012,  2:53

Justyna Misiuk – RGB LookBook, 2013, PL, 5:00

Łukasz Prus-Niewiadomski – Taniec Bezwarunkowy / Dance of Reflexes, 2012, PL, 2:18

Mihai Grecu + Thibault Gleize – Glucose, 2012, RO/FR, 7:18