Tanja Brüggemann

Tanja Breuggemann

Tanja Brüggemann (Austria)

biogram: Urodzona w Austrii, posiada dyplom z gry na fortepianie oraz z dziedziny teorii muzyki i kompozycji, była uczennicą Adriany Hölszky, Tristana Muraila i Alexandra Mullenbacha na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Ukończyła także studia doktoranckie z dziedziny filmu i studiów audiowizualnych ze Szkoły Filmowej przy współpracy z łódzką Akademią Muzyczną pod kierownictwem Zygmunta Krauze i Krzysztofa Knittla. Tanja mieszka i pracuje we Wiedniu i Linz oraz w klasztorze Sankt Florian. Otrzymała stypendium rządu austriackiego, Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, stypendium Antona Brucknera i inne.

Jako prezydent Stowarzyszenia Kompozytorów Górnej Austrii założyła Atelier PYSYP-Picture your Sound your Picture współpracujące między twórcami filmu i kompozytorami/sounddesignerami w ramach festiwalu filmowego Crossing Europe 2014. Od tej pory jest członkiem grupy ekspertów ds. filmu i mediów w Austriackim Stowarzyszeniu Kompozytorów we Wiedniu. IGNM – International Society for Contemporary Music Upperaustria (Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzyki Współczesnej) zaprosiło ją do podjęcia roli kuratora koncertów organizowanych w 2015 roku. W swojej pracy konsultuje się z badaczami i instytucjami takimi jak Austriacki Instytut Sztucznej Inteligencji, Austriacka Akademia Nauk czy Instytut Alfreda Wegenera, Centrum Badań Polarnych i Morskich Helmholtz. Utwory na zamówienie były wykonywane w Wiener Musikverein, Brucknerhaus, Kulturforum Berlin, Meeting Point Messiaen, ORF, podczas Wien Modern, Crossing Europe Filmfestival, SALT Festival Victoria/Canada.

projekcje filmowe:  

AOA I Skizze A

dla Sylvie Lacroix

AOA I opiera się na nagraniach podwodnego obserwatorium Oceanu Południowego PALAOA, wybudowanego przez AWI Alfred Wegener Institute w Bremerhaven w Niemczech.

Film AOA I Skizze A powstał we współpracy z Susanne Hofer.
Susanne Hofer studiowała matematykę w Austrii i sztuki piękne oraz film i wideo w Szwajcarii. Jest niezależnym producentem / reżyserem ze swoją firmą flimmern ltd. Od 15 lat wykłada w ETH Zurich i Lucerne University of Applied Sciences and Arts od 2004 roku.Obecnie pracuje nad swoim drugim projektem transmedialnym „intopolitiks” (seria filmów animowanych, strona internetowa, ilustracje do książek).

Skrót PALAOA oznacza PerenniAL Acoustic Observatory of the Antarctic Ocean (Wieloletnie Akustyczne Obserwatorium Oceanu Południowego), a słowo „palaoa” po hawajsku znaczy „wieloryb”.AOA pochodzi od PALAOA. Oto niektóre interpretacje, które wpadły mi do głowy w trakcie komponowania i pracy nad Spektrogramami Nagrań i dokumentami:

1. Alfa-Omega-Alfa: Początek-Koniec-Nowy Początek, cykl Życia i Śmierci.
2. Kąt nadejścia sygnału: pojęcie używane do lokalizowania celów
3. reglos/film eksperymentalny

II REGLOS – IMMOTO

dla Larsa Kindermana

r e g l o s – drugi film z cyklu AOA – skupia się na filmach poklatkowych i podwodnych nagraniach z Antarktyki wykonanych przez stację badawczą PALAOA. Metamorfozy obrazów i dźwięków, zarówno pod jak i na powierzchni lodu.

Conny Zenk to kompozytor wizualny, artysta video i sztuki mediów podejmujący tematy analizujące social media, migrację, płeć i feminizm, a także miejsce, architektoniczne i przestrzenne koncepcje.

Kompozycje Tanji Brüggemann opierają się na nagraniach naturalnych przestrzeni dźwiękowych, adaptacjach instrumentów akustycznych oraz na poszukiwaniu prawdziwego i sztucznego przy ponownym definiowaniu zjawisk akustycznych. AOA I Skizze A było prezentowane na festiwalach w Austrii, Niemczech i Szwajcarii.

performance: AMA

Jednym z mniej znanych a fascynujących zjawisk w japońskiej kulturze są poławicze pereł AMA. Ama (海女 in Japanese) znaczy dosłownie „kobieta morza” i już w 750 roku w Man’yoshu najstarszej japońskiej antologii poezji pojawiają się wzmianki na ten temat. Kobiety te specjalizują się w nurkowaniu na głębokość 30 stóp w zimnej wodzie bez dodatkowego ekwipunku, ubrane jedynie w przepaski. Wykorzystując specjalną technikę wstrzymywania oddechu na nawet 2 minuty mogą pracować do 4 godzin dziennie zbierając perły, wodorosty i mięczaki.

Michael Gakuran

AMA – tranformacja kobiety w 7 scenach

Po odczytaniu przez kompozytorkę Tanję Brueggemann rozsypanych wierszy, śpiewaczka nurkuje wgłąb swojego jestestwa w kompletnej samotności i wśród ciemności morza. Następnie pojawia się przeczucie wywołujące ludzką przyszłość.

www.tanjabrueggemann.com