Sofi Zezmer

Sofi Żezmer

Sofi Żezmer (Niemcy/Polska)

biogram: urodzona w Łodzi, studiowała na Uniwersytecie Nowojorskim, następnie otrzymała tytuł licencjata sztuk pięknych w 1986 roku na Cooper Union for the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. w 1993 roku otrzymała tytuł magistra sztuki z historii sztuki (konstruktywizm) na Hunter College w Nowym Jorku. Obecnie, mieszka i pracuje w Wiesbaden w Niemczech. Prace Sofi Żezmer są pokazywane w galeriach, przestrzeniach wystawienniczych i muzeach na całym świecie. Jej dwie najnowsze solowe wystawy w 2017 roku były pokazywane w Marta Shefter Gallery w Krakowie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Polsce. Jej kolejna solo wystawa pt. „Structural Changes” („Zmiany strukturalne”) będzie wystawiana w 2019 roku w Kunsthalle Wiesbaden w Niemczech.

W 2016 roku w Ron Lang Gallery w Amsterdamie odbyła się solowa wystawa Sofi Żezmer, a w 2015 jej prace były prezentowane podczas indywidualnej wystawy pt. „Cloud Backup” w DWD w Offenbachu niedaleko Frankfurtu nad Menem. W tym samym roku artystka brała udział w grupowej wystawie „New Frankfurt Internationals” Solid Signs” w Frankfurter Kunstverein i Nassauischer Kunstverein w Wiesbaden w Niemczech. W 2014 roku jej prace były wystawiane w Richard J. Massey Foundation w Nowym Jorku. W 2011 roku Sofi Żezmer wzięła udział w Międzynarodowym Biennale Rzeźby „Lustwarande 11′ – Raw” w Tilburgu w Holandii. Wcześniej jej prace były wystawiane podczas następujących wystaw indywidualnych (wybrane): 2011 Gallery Metis_nl, Amsterdam; 2010/07/04 Mike Weiss Gallery, Nowy Jork; 2008 Museum Wiesbaden; 2005 Gregory Lind Gallery, San Francisco; 2003 Nassauischer Kunstverein, Wiesbaden; 2003 U.B.R. Galerie Salzburg; 2002 Galerie Hafemann, Wiesbaden; 2001 Galeria BWA, Wroclaw. Jej prace byłī wystawiane podczas następujących wystaw zbiorowych (wybrane): 2017 Kunsthalle Darmstadt; 2016 Nouvelles Images Galerie, Den Haag; 2013 Galerie Oqbo, Berlin; 2011 The Funen Art Museum, Odense; 2007 Westport Arts Center, Connecticut; 2005 21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa; 2002 Galeria Arsenał, Białystok; 1992 Galeria Zachęta, Warszawa; 1990 PS1 Contemporary Art Center, New York.

Obraz i teksty dotyczące prac artystki pojawiły się m. in. w Flash Art Magazine, Arts Magazine, Art in America Magazine, Sculpture Magazine, Art & Antiques Magazine, FaustKultur Online Magazine, Zeit Wissen Magazynie i w następujących gazetach: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Wiesbadener Tagblatt and Frankfurter Rundschau. w 2012 roku monograf „Sofi Żezmer SIGHT SEEING” został opublikowany w Salon Verlag w Kolonii. W czerwcu tego roku wywiad przeprowadzony przez Michael Amy zostanie opublikowany w Sculpture Magazine. W tym roku także ukaże się także artykuł o twórczości artystki napisany przez Dorotę Monkiewicz w następnym wydaniu kwartalnika Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w Polsce.

działanie: Portrety słowne

„Projekt ten składa się z kilku etapów. 1. Na przestrzeni Sokołowska będę codziennie stawiała mały stolik i dwa krzesła na dość ruchliwej ulicy i zapraszała przechodniów do rozmowy ze mną trwającej około 10 -15 minut. W trakcie tej rozmowy będę zadawała specyficzne pytania, by kierować konwersacją i wyławiać poszczególne słowa, z których powstaje ‚Portret-Słowny’ danej osoby. Razem z moim rozmówcą rysuję powiązania między słowami stwarzając ‚Mapę Myśli’. Następnie zapraszam do rozszerzenia semantycznego znaczenia pojedynczych słów wybranych przez daną osobę. 2. Te ‚Portrety- Słowne’ montuję na ścianie w przestrzeni wystawowej – tymczasowej przestrzeni dostosowanej do projektów artystycznych. Obok pojedynczych ‚Portretow Słownych’ montuję duży arkusz papieru na ścianie, na który przenoszę stempelkami i tuszem kolorowym poszczególne słowa ‚złowione / zebrane / znalezione’ rozmawiając z ludźmi na ulicy. 3. Zapraszam widzów i uczestników festiwalu do rozszerzania semantycznego pola znaczeń danych słów w ten sposób, że do każdej litery wybranego słowa jest dobierane jedno lub wiele dodatkowych słów, które odnosi się do niego treścią. W ten sposób powstaje zbiorowy portret słowny danego miejsca i czasu”.

www.sofizezmer.com