Gim Gwang Cheol i Park Kyeong Hwa

Gim Gwand Cheol Park Kyeong Hwa_Logic Alchemy 4, 5, 6

Gim Gwang Cheol i Park Kyeong Hwa (Korea Południowa)

Gim Gwang Cheol | biogram:  artysta wizualny, dyrektor artystyczny oraz twórca akademickiego programu z dziedziny sztuki performance w Gwangju, Seulu, Wanji i Bangladeszu, Gim Gwang Cheol jest jednym z najbardziej płodnych artystów performance z Azji. Przeżył młodość w cieniu wojskowej dyktatury, co sprowokowało go do poszukiwania wolności osobistej i demokracji w procesie tworzenia sztuki. Jego przygotowanie filozoficzne sprawiło, że dojrzał w podejściu do sztuki performance i skupił się na dyskursie humanistycznym, który wiąże moc z językiem i jednocześnie skanuje impulsy i metody komunikacji, które formują cywilizację. Ze względu na wolnomyślicielską i przejrzystą ironię, jego dzieła na żywo są często przesiąknięte cynicznym, nihilistycznym lecz rozdzierającym serce romantyzmem, który powstaje w wyniku zastosowania ewolucyjnej osobistej dialektyki wobec sposobu, w który postrzega rzeczywistość. Świat Gima Gwanga Cheola nie jest ani logiczny, ani nielogiczny – może być albo wszystkm albo niczym. Artysta podchodzi do sztuki performance jako do rodzaju „dynamicznej medytacji” i wykorzystuje własne ciało, które poddaje różnym fazom „morfologicznych” transformacji. W latach 1993-1999 jego twórczość skłaniała się ku stawianiu oporu podstawowej dyscyplinie narzucanej przez zinstytucjonalizowane społeczeństwa i poszukiwaniu swojej własnej tożsamości. Z początkiem nowego tysiąclecia, przez około pięć lat, artysta skupiał się głównie na procesach zmiany, które występują w ciele. Od tamtej pory po dzień dzisiejszy, pracuje nad „Multilayered” („Wielowarstwowy”), a powyższe koncepcje przekuwa na formy performatywnej ekspresji, która pokazuje jego indywidualną postawę jako artysty i człowieka. Jest dyrektorem projektu artystycznej organizacji non-profit Global Making Art. Network. Stworzona w 2012 roku i poświęcona kwestiom sztuki performance, Global Making Art Network ma za zadanie zastanawiać się nad fundamentalną rolą sztuki, jej wartością i istnieniem. Jej działanie opiera się na idei głoszącej, że sztuka jest ziarnem dla przestrzeni myśli. Organizacja poszerzyła swoją sieć na międzynarodową skalę organizując międzynarodowe festiwale sztuki, akademickie programy z dziedziny sztuki performance, niezależne wystawy, hybrydowe projekty artystyczne, warsztaty, partyzanckie uliczne performance stanowiące formę wolnego artystycznego wyrazu oraz trwające światowe trasy sztuki w celu nawiązania współpracy pomiędzy artystami koreańskimi i artystami z różnych krajów. Od 2014 roku odbyło się już sześć światowych tras w Europie, Azji i Ameryce Północnej. „Reflection of Body Art” („Odbicie Sztuki Ciała”) to tytuł tegorocznej europejskiej trasy (8 krajów), skupiającej się na ciele jako najbardziej intymnej fizycznej formie intymności umysłowej.

Park Kyeong Hwa | biogram:  jest pisarką z wykształcenia. Po ukończeniu kursu na Gim Gwang Cheol Perfomance Art Academy w 2012 roku, wydała swoje pierwsze poważne dzieło „My Barefoot”, a następnie „Fishbowl” i „Snail”. Dzięki swojemu wyjątkowemu stylowi performance, Park Kyeong Hwa jest głęboko zakorzeniona w idei języka i książek, które dają poczucie romansu. Czasami kwestionuje to, czy emocje można z łatwością przełożyć na cyfrową i wirtualną rzeczywistość; innym razem wykorzystuje litery tekstu jako przedmioty, za pomocą których wyraża swoje osobiste konflikty i wewnętrzne napięcia, łącząc je ze światem konfliktów. Jej artystyczna misja ma na celu odnalezienie sposobu na powiązanie osobistych historii z uniwersalnymi, będąc świadomą tego, że każda istota walczy o przetrwanie. Zatem kiedy poezja ujawnia nam piękno rzeczy, słowa takie, jak „pokój” i „wolność” są postrzegane nie tylko jako koncepcje, ale odczuwane jako prawdziwe emocje.

performance: Gim Gwang CheolFeel the Paper (Poczuj papier) 

Motyw przewodni performance skupia się na dwudziestowiecznych ideologiach. Socjalizm, nacjonalizm i kapitalizm często były przyczyną brutalnej przemocy zatem z jakiej perspektywy powinniśmy stawić czoła współczesnej przemocy. Czy przemoc po prostu jest tym, czym jest? Istnieje pewnego rodzaju cynizm, którym przesiąknięta jest nasza cywilizacja z powodu egoizmy wiedzy.

performance: Park Kyeong HwaFishbowl (Akwarium) 

Małe rybki, kruche stworzenia – ich życie i egzystencja postawione są w trudnej sytuacji. Zdajemy sonie sprawę, że kochamy żyć i jedocześnie wdychać i wydychać zło, współczucie i smutek na krawędzi życia i śmierci. Wszystkie istoty są tak cenne jak piękno naszych wartości.

performance: Gim Gwang Cheol i Park Kyeong Hwa w duecie: | Logic Alchemy #4, #5, #6 (Logiczna Alchemia)

Dla alchemika, nie człowiek przede wszystkim potrzebuje zbawienia,
a bóstwo, które się zgubiło i śpi w materii. (Carl Gustav Jung)

Performance „Logic Alchemy” porusza kwestię związku współistnienia heterogenicznych istot. Performance został stworzony, aby przedstawić czasem harmonijne, a czasem nienawistne warunki, które występują wewnątrz skonstruowanego społeczeństwa ludzkiego, które nieuchronnie różni się w kwestii idei i opinii wszelkiego typu. Performance stanowi ekstremalną metaforę indywidualnych różnic pomiędzy „Męskim i Kobiecym”. To wezwanie, aby związki współistniały, lecząc i rozumiejąc to, co wynika z takiego współistnienia. Logical Alchemy to seria rozplanowana na 9 części. Pierwsze trzy rozdziały zostały stworzone podczas przygotowań artystów do duety na europejską trasę w 2017 roku. 26 maja odbyła się premiera Logic Alchemy #4, #5, #6 w Gwangju (Korea Południowa), a europejska premiera performance odbędzie się podczas festiwalu Konteksty w 2018 roku.

www.gimgwangcheol.tistory.com | profil Park Kyeong Hwa

Global Making Art Network Gwangju Cultural Foundation   Gwangju_city_Logo