Galeria Komputer

Supra

Toast występujący w gruzińskiej biesiadzie, Suprze, to w gruncie rzeczy popis oratorski – wylewny, afirmatywny, wnikliwie opisujący rzeczywistość. Wznosi go gospodarz uczty, a czasem, za jego przyzwoleniem, wskazani goście. To antyspektakularny teatr, w którym każdy biesiadnik ma do odegrania swoją rolę. Gospodarz musi więc wykazać się umiejętnością bawienia gości, utrzymać odpowiedni rytm uczty. Stół w żaden sposób nie może się znudzić toastem.
Choć jedzenia jest tu pod dostatkiem, Supra nie ma nic wspólnego z libacją, piciem na ilość, wyżerą, z bibą. Przywołując wpis z dziennika Kapuścińskiego, gruzińska biesiada jest tylko pretekstem – smakowitym i zakrapianym, ale pretekstem.
Jako galeria sztuki, chcielibyśmy zaprosić do wspólnej biesiady. Lipcowy wieczór w Sokołowsku to moment, by wypić za zgromadzonych gości, przyjaciół, wspaniałe organizatorki, za miłość, sztukę i przyszłość.

PS. Wątpię by zaledwie jeden gruziński przodek – banita, który sto lat temu kochał moją prababkę – mógł dostatecznie uwierzytelnić mój rodowód i prawo do odtworzenia w Sokołowsku rytuału wyciągniętego wprost z innej, rdzennej kultury etnicznej. Znaczenie mają w tym wypadku moje osobiste podróże na Kaukaz, podczas których zdążyłem oswoić się z towarzyskim spektaklem nazywanym Suprą i szczególnie we wspomnianych, długich toastach dostrzec interesujący format wystąpień oratorskich.

Łukasz Radziszewski

fot. Kazimierz Żdziebło


Galeria Komputer jest niezależnym projektem artystów Łukasza Radziszewskiego i Szymona Kaniewskiego.

Fundamentem koncepcji Galerii Komputer były elementy narracji gier wideo – szczególnie G.E.C.K. (skrót od Generatora Ekosystemu Cudownej Krainy), fikcyjny cud techniki, artefakt z legendarnej gry Fallout 2. G.E.C.K. był tam mobilnym urządzeniem tworzącym nowe miejsca do życia na postapokaliptycznych pustkowiach. Obok G.E.C.K.`a, inspirujące było opowiadanie Stanisława Lema Przyjaciel z 1957 roku. Narracja przedstawia legendę superkomputera ukrytego w piwnicy na Placu Wilsona w Warszawie – dążącego do zdobycia władzy nad wszechświatem.
Głównym polem zainteresowań galerii są koncepcje społecznych utopii, kosmizm.

www.komputer.space
wszędzie indziej: @komputer4444