25.07.2019 (Thursday)
20.45 – 21.15 – Park
Weronika Sobiecka, Joanna Kijak-Rajca, Ewa Wiśniewska-Benedyczuk, Jolanta Musiuk – Funeral Home for Trees, performance
21:30 – 22.20 – The Black Hall
Barbara Konopka, Weronika Kami – PENTAROSA FELICYTACJE, concert – affirmative performance
26.07.2019 (Friday)
10.45 -11.25 Boat of Progress, behind Villa Rosa
Igor Kubik – Health Resort, performance
12.00 – 12.30 – near The Black Hall
Mariola Albinowska – My Urmother, performance
From 13:00 for 10 hours – Park
Michał Piątek and Marcin Rosiński – Everything Has Already Been, performance / sculpture
14.05 – 16.05 – The Black Hall
Elayne Harrington, performance
18.35- 03.35 – Park
Calum Eccleston – Unformed, performance
23.10 – 23.25 – The Black Hall
Siobhan Muellen – Minor Acts on Boundary layer II, performance
27.07.2019 (Saturday)
6.00 At daybreak – Park
Cyril Lepetit – Dusk till Dawn, performance
From 13.45 (5h) – Pond in front of Villa Rosa
Francis Thorburn – Pool Time, performance with participation of Roddy Hunter and others
14.30 – 22.00 – Park
Maria Bitka – Treading the Path, performance
15.00-15.30 – Park near the fountain
Aneta Jankowska, Magda Osińska, Karolina Brzęk, Karolina Zaborska – Heart’s Song, performance
From 15.40 for 1-3h – Streets of Sokołowska
Calum Eccleston – Unformed, performance
16.10- 16.30 – square behind the shop
Adam Zduńczyk – Little Ring Square, performance
From 16.35 for several hours – near cinema
Ola Ignasiak – Degraying, performance
18.45 – 19.25 – The Black Hall
Iza Gustowska – From a Bird’s Eye View, performance
19.25 – 19.35 – The Black Hall, First floor
Michał Jakubowicz – Rhythmical Cinematographic Linear, performance
20.30 – 20.50 – Cinema
Ewa Zarzycka, performance
23.30 – 00.30 – The Black Hall
Krystian Batyjewski – Credo, audiovisual interactive performance
28.07.2019 (Sunday)
11.10-12.00 – The Black Hall i okolice
Lisa Corporan – Contemporary figurative expressionnist in oil paint medium, performance
From 12.00 (1-3h) – The streets Sokołowska
Calum Eccleston – Unformed, performance
13:00 – 14.00 – The Black Hall
Chris Regn & Andrea Saemann – Swiss Performance Art Medley, performance
15.25-16.10 – The Black Hall
Vlasta Delimar – From the cycle: Erzsebet Bathory, performance
16.15-18.15 – road to Villa Rosa
Alastair MacLennan – Hand to Sand, performance
23.00 – 23.30 – The Black Hall
Cyril Lepetit – Green Frequencies, performance
29.07.2019 (Monday)
14.00 – 16.00 – The streets of Sokołowsko
Calum Ecleston – Unformed, performance