2011 Edition

logo_konteksty

perf1

„Konteksty – Festiwal w Sokołowsku” jest pierwszą edycją projektu mającego na celu uchwycenie procesu zaistnienia i rozwoju sztuki efemerycznej w Polsce, szczególnie zaś sztuki performance, oraz dalsze rozwijanie i poszerzanie granic tego nurtu.

W związku z licznymi zmianami jakie zaszły w tej dziedzinie Festiwal prezentuje sztukę performance oraz pokrewne działania w ujęciu zarówno diachronicznym jak i synchronicznym, prezentując dokumentacje działań klasycznych, od lat siedemdziesiątych aż do najbardziej współczesnych i innowacyjnych realizacji. Ważnym celem festiwalu jest promocja i popularyzacja działań artystycznych tego nurtu, co wiąże się z badaniem zagadnień dokumentacji działań efemerycznych, tymczasowych, akcyjnych, oraz stwarzanie sytuacji umożliwiającej zapoznanie się z dziełami z różnych okresów.

W ten sposób Festiwal staje się miejscem dialogu i interakcji różnych prądów w sztuce współczesnej, artystów z krytykami i teoretykami, młodego pokolenia artystów z klasykami i publicznością. Ważnym punktem odniesienia Festiwalu będzie pojęcie kontekstu, w jego szerokim spektrum znaczeń. Jedną z wpływowych definicji zaproponował w 1976 roku Jan Świdziński w swoim manifeście. Kontekst – to jedno z kluczowych pojęć aktualnego dyskursu sztuki. Wyznacza ono zarówno szeroki obszar praktyk artystycznych obejmujących rozmaite media sztuki, jak i metod analizy i interpretacji dzieł sztuki w praktyce historii sztuki i krytyce artystycznej. Ważnym w tym projekcie jest uchwycenie ciągłości sztuki od awangard lat 70, dekady sztuki konceptualnej, po współczesność. Poruszone zostaną również kwestie dokumentacji sztuki efemerycznej, performance.

W programie Festiwalu znajdują się nowe realizacje performance, prezentacja dokumentacji, wystawy, konferencja naukowa i dyskusje z artystami i naukowcami.

Na specyfikę Sokołowska składa się na nią naturalne otoczenie, historyczna architektura, oraz mity, legendy, anegdoty z nim związane. My przybywający do tego miejsca wnosimy coś od siebie, uzupełniamy to miejsce swoją sztuką i swoimi myślami, albo inaczej – energiami, emocjami, odczuciami. Jaka sztuka pasuje do takiego miejsca, do tej przestrzeni, do naszej w nim obecności? Wydaje się, ze musi być to sztuka efemeryczna, taka która pojawia się wraz z nami na chwilę, dotyka tego miejsca, zostawia ślad. Mamy więc do dyspozycji miejsce, ale i własną sztukę i własne myśli. Co pobyt w Sokołowsku pozwoli do nich dodać?

ARTYŚCI:

Izabela Chamczyk, Witosław Czerwonka, Andrzej Dudek-Durer, Dariusz Fodczuk, Dominik Jałowiński, Małgorzata Kazimierczak, Adam Klimczak , Leszek Knaflewski, Marek Konieczny, Leszek Krutulski, Anna i Romuald Kuterowie, Andrzej Lach Lachowicz, Anna Leśniak, Natalia LL, Ryszard Ługowski , Łukasz Mróz, Łukasz Prus-Niewiadomski, Mateusz Pęk, Ryszard Piegza, Izolda Pietrusiak, Józef Robakowski, Marek Rogulski, Małgorzata Rybka, Jan Rylke, Zygmunt Rytka, Ewa Świdzińska, Jan Świdziński, Waldemar Tatarczuk, Noah Warsaw, Piotr Weychert, Jan S. Wojciechowski, Krzysztof Zarębski, Ewa Zarzycka

UCZESTNICY KONFERENCJI:

Grzegorz Borkowski, Jolanta Ciesielska, Grzegorz Dziamski, Łukasz Guzek, Bogusław Jasiński, Marika Kuźmicz, Bartosz Łukasiewicz, Kazimierz Piotrowski, Andrzej Saj, Adam Sobota, Tomasz Załuski

KURATOR FESTIWALU: Łukasz Guzek

KOORDYNACJA FESTIWALU: Bożenna Biskupska i Antoni Burzyński

10.08 ŚRODA

18:00 Otwarcie Festiwalu
– Otwarcie wystawy Anna i Romualda Kuterów i Jana Świdzińskiego „Działania lokalne” (Kino-Teatr „Zdrowie”).
– Otwarcie wystawy Jana Świdzińskiego „Puste gesty” (Kino-Teatr „Zdrowie”).20:00 Natalia LL – pokaz i dyskusja (Kino-Teatr „Zdrowie”)

11.08 CZWARTEK

11:00 pierwszy blok performance (Kino-Teatr „Zdrowie”)

– Ewa Zarzycka
– Waldemar Tatarczuk
– Jan Rylke
– Ewa Świdzińska
– Marek Konieczny
– Łukasz Mróz
– Dominik Jałowiński
– Łukasz Prus-Niewiadomski
– Noah Warsaw – poza kinem

17:00 Obiadokolacja

19:00 Adam Klimczak – oprowadzanie po instalacji in situ

20:00 Pokaz filmów Józefa Robakowskiego i dyskusja (w kinie)

12.08 PIATEK

11:00 Drugi blok performance (Kino-Teatr „Zdrowie”)

– Marek Rogulski
– Darek Fodczuk
– Małgorzata Kazimierczak
– Ryszard Ługowski
– Ryszard Piegza
– Leszek Knaflewski
– Mateusz Pęk
– Izolda Pietrusiak
– Małgorzata Rybka

17:00 Obiadokolacja

19:00 Anka Leśniak – oprowadzanie po instalacji in situ

20:00 Pokaz filmów Witosława Czerwonki i Zygmunta Rytki, dyskusja

13.08 SOBOTA

11:00 panel dyskusyjny (Kino-Teatr „Zdrowie”)

– Łukasz Guzek – moderator
– Grzegorz Borkowski
– Grzegorz Dziamski
– Bartek Łukasiewicz
– Bogusław Jasiński
– Adam Sobota
– Tomasz Załuski
– Jan Stanisław Wojciechowski
– Kazimierz Piotrowski

Otwarta dyskusja z uczestnikami Festiwalu

17:00 Obiadokolacja

19:00 Andrzej Dudek-Durer – perfo i pokaz multimedialny (w kinie)

Izabela Chamczyk – performance
v Kazimierz Piotrowski – prezentacja twórczości Krzysztofa Zarębskiego

Bogusław Jasiński – pokaz filmów i dyskusja

Piotr Weychert – pokaz filmów i dyskusja

performance dokamerowe z kolekcji WRO Art Centre – pokaz filmów i dyskusja

14.08 NIEDZIELA

Pokaz dokumentacji z kolekcji
Fundacji Sztuki Współczesnej „In Situ” i WRO Art Center

Przez cały czas trwania Festiwalu będzie odbywać się akcja fotograficzna
Leszka Krutulskiego „Półportrety”.

Wydarzenia odbywają się w Kino-Teatrze „Zdrowie”
ul. Główna 36 Sanatorium dr. Brehmera „Grunwald”
i otaczającym je parku – ul. Parkowa 2

Wystawa towarzysząca:
When I am sixty four
Zygmunt Rytka Krzysztof Wojciechowski
12 sierpnia (piątek) 2011r., g.16.00
Biały Orzeł, Sokołowsko
kurator: Marek Grygiel

Wystawa składa się z prac dwóch rówieśników (Zygmunt Rytka urodził się 11, a Krzysztof Wojciechowski 13 marca), co ma odniesienie w tytule. Zawiera wątki biograficzne uzewnętrznione w postaci fotografii i obiektów przestrzennych. Autorzy prezentują przemyślenia na temat dotychczasowych swoich dokonań, a także również relacji wzajemnych, obejmujących również obszar sztuki.

Przy realizacji projektu nawiązano współpracę z Fundacją In Situ – Laboratorium Kultury w Sokołowsku, w wyniku której wystawa (rozbudowana) zostanie zaprezentowana także w siedzibie Fundacji na Dolnym Śląsku. W czasie jej trwania odbędzie się sympozjum, którego tematem będzie sztuka wizualna lat 70.i jej znaczenie dla rozwoju mediów i rejestracji obrazu.
Organizator: Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie Patronat medialny wystawy: FOTOTAPETA, TYTUŁ ROBOCZY
Stały patronat medialny CSW: Gazeta Wyborcza, Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny